25 Օգոստոս 2020 - 06:32 AMT
Ադրբեջանցի զինծառայողների տեսանյութերը վկայում են հակառակորդի մոտ հայտնված հայ սպա Գուրգեն Ալավերդյանի իրավունքների կոպիտ խախտումների ու նրա հանդեպ ատելության մասին։ Այս մասին հայտարարել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Նա դիմել է մարդու իրավունքների ոլորտի միջազգային կառույցներին՝ արձանագրելով Ալավերդյանի իրավունքների, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտումները:
Ուսումնասիրվել են ադրբեջանցի զինվորականների հրապարակած տեսանյութերը Ալավերդյանի մասնակցությամբ։
Դրանք վկայում են սպայի միջազգայնորեն ամրագրված իրավունքների կոպիտ խախտումների մասին:
Մասնավորապես, տեսանյութերում Ալավերդյանը ներկայացված է ձեռնաշղանթերով՝ շրջապատված ադրբեջանական զինծառայողներով: Նա ներկայացված է ձմեռային գլխարկով, որով ամբողջությամբ փակել են նրա աչքերը:
Ադրբեջանցի զինվորականները նաև հայ սպայի արժանապատվությունը վիրավորող հայտարարություններ են անում, դրսևորում են հեգնական պահվածք, անընդհատ ցուցադրաբար նվաստացնում են նրա պատիվը, տեսանյութերն ամբողջությամբ ողողված են Ալավերդյանի էթնիկ պատկանելիությանը, այն է՝ նրա հայ լինելուն վերաբերող ակնհայտ ատելության խոսքով:
Ժնևյան կոնվենցիաները երաշխավորում են ռազմագերիների պատվի և արժանապատվության նկատմամբ հարգանքի իրավունքը, որը բացառում է նվաստացնող որևէ տեսակի վերաբերմունք:
Ըստ ՄԻՊ-ի՝ պետք է արձանագրել, որ ադրբեջանցի զինվորականների կողմից իրավունքների կոպիտ խախտումները տեղի են ունենում այն բանից հետո, երբ Ալավերդյանը մոլորվել և հայտնվել է Ադրբեջանի տարածքում, այսինքն՝ գտնվել այդ երկրի իրավազորության ու հետևաբար նաև՝ պատասխանատվության ներքո:
ՄԻՊ-ը նաև խիստ դատապարտելի է համարում այն, որ նշված տեսանյութերը լայնորեն տարածվում են ադրբեջանական հեռուստաընկերություններով:
Оգոստոսի 22-ին` ժամը 19:30-ի սահմաններում, մարտական հենակետը ստուգելու նպատակով սպա Գուրգեն Ալավերդյանը եղանակային խիստ անբարենպաստ պայմանների պատճառով շփոթվել և մոլորվել էր՝ հայտնվելով Ադրբեջանի տարածքում: Ադրբեջանական կողմը հայտարարել էր, որ հայ սպան գերի է ընկել ձախողված դիվերսիայի արդյունքում։ Հայաստանի ՊՆ-ն հերքել էր դիվերսիայի մասին տեղեկությունը։

Азербайджанская сторона грубо нарушает права попавшего в плен офицера Вооруженных сил Армении Гургена Алавердяна. Об этом сообщил защитник прав человека Армении Арман Татоян.
Офис армянского омбудсмена инициировал процесс изучения публикуемой азербайджанцами информации об Алавердяне, в частности, изучены записи в YouTube и публикации на разных азербайджанских сайтах.
«Исследование видеоматериалов свидетельствует о грубых нарушениях прав офицера ВС Армении, закрепленных в международном праве. В частности, Гурген Алавердян в наручниках, окруженный азербайджанскими военнослужащими, они издеваются над ним, позволяют себе оскорбительные замечания, оскорбляют честь и достоинство. Офицер в надвинутой на лицо шапке. Вся запись пропитана ненавистью к этнической принадлежности Гургена Алавердяна», – говорится в сообщении.
Отмечается, что Женевские конвенции гарантируют право на уважение к чести и достоинству военнопленных, что исключает какое-либо унижающее отношение. Следовательно, поведение азербайджанских военных в видеоматериалах является грубым нарушением прав Алавердяна.
«Необходимо констатировать, что грубые нарушения прав со стороны азербайджанских военных происходят после того, как Гурген Алавердян заблудился и оказался на территории Азербайджана, то есть находился под юрисдикцией этой страны и, следовательно, и под ее ответственностью.
Крайне осуждаемо и то, что указанные видеоматериалы широко распространены азербайджанскими телеканалами, в частности, Rahmanzade TV, Yeni Avaz TV, WEST NEWS TV, Beynelxalq Info, Hərbi TV и другими телекомпаниями», – сообщает офис армянского омбудсмена.
Татоян обратился к международным структурам в сфере прав человека, констатировав грубые нарушения прав Алавердяна, а также грубые нарушения международного гуманитарного права.
22 августа во время проверки боевой позиции офицер Гурген Алавердян из-за неблагоприятных погодных условий заблудился. Сообщение министерства обороны Азербайджана о диверсии является дезинформацией, согласно которой заблудившийся представляется как диверсант.