ՀՀ-ում աշխարհազորում ներգրավված կլինեն նաև կանայք` որևէ խտրականություն չի լինելու, հայտնել է պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը, փոխանցում է Sputnik Armenia-ն։
«Նախատեսում ենք, որ կանայք էլ կներգրավվեն աշխարhազորում։ Ճիշտ է, առաջին փուլում մարտական գործողություններին չեն մասնակցի»,–ասել է Բալայանը։
Փոխնախարարը հիշեցրել է, որ պահեստազորում նույնպես ներգրավված են կանայք, որոնք անցել են զինվորական ծառայություն, իսկ ռազմաուսումնական հաստատություններում մի քանի տարի է՝ աղջիկներ են ընդունվում։
Նրա խոսքով՝ կնոջ ներկայությունը զսպվածություն է առաջացնում զինծառայողների մոտ։
Աշխարհազորի ստեղծման մոդելին անդրադառնալով՝ Բալայանը վստահեցրել է, որ ստեղծվելու է հայկական մոդել, չնայած մինչ այդ ուսումնասիրել են բոլոր երկրների փորձը։ Այժմ առաջնահերթություններից մեկը կամավորներին կանոնակարգելն է։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել օրենքի նախագծեր, որոնց համաձայն սահմանվում են Երևան քաղաքում աշխարհազորի ստեղծման և ղեկավարման, աշխարհազորայինների հավաքագրման հետ կապված հարաբերությունները:

Женщины также будут привлечены в гражданское ополчение, которое планируют сформировать в Армении. Об этом сказал замминистра обороны РА Габриел Балаян, пишет Sputnik Армения.
По его словам, никакой дискриминации в вопросе вовлечения в ополчение не будет. Уже несколько лет в военных училищах учатся и женщины.
«На первом этапе они будут выполнять небоевые задачи. Если, конечно, женщины выразят такое желание. Тем более в резерве (речь идет именно о резервистах) есть женщины-офицеры, сержанты, которые также не приписаны к конкретным воинским частям», – отметил Балаян.
Он также заявил, что создание ополчения не означает, что по улицам свободно будут разгуливать вооруженные люди.
25 августа Минобороны Армении вынесло на общественное обсуждение проект создания ополчения. Оно может быть задействовано при обороне границ или опасных участков линии соприкосновения с противником, борьбе с диверсионными или разведывательными группами, защите объектов специального или особого значения, путей сообщения войск или населения, организации гражданской обороны.