4 Սեպտեմբեր 2020 - 09:48 AMT
Արտակարգ դրության ռեժիմի ավարտից հետո էլ դիմակ կրելը պարտադիր կմնա, հայտարարել է «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը, փոխանցում է Aysor.am-ը:
«Քանի որ մեր երկրում համավարակի տվյալներն այնպիսին չեն, որ սահմանափակումներն ամբողջովին վերացվեն, անհրաժեշտ են օրենքներ, որոնք հնարավորություն կընձեռեն վերահսկել իրավիճակը, մասնավորապես՝ դիմակ կրելը»,- ասել է նա:
Սեպտեմբերի 4-ին հայտարարվել է, որ Հայաստանում կորոնավիրուսի պանդեմիայի պատճառով հայտարարված արտակարգ դրության ռեժիմի ավարտից հետո անհրաժեշտության դեպքում կարանտին կարող է սահմանվել, օրենքն արդեն առաջին ընթերցմամբ ԱԺ-ն ընդունել է։ Կարանտին հայտարարելու դեպքում այն կարող է 6 ամիս տևել՝ հետագայում ևս 6 ամսով երկարացվելու հնարավորությամբ։
Հայաստանում սեպտեմբերի 4-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 44,461-ի։ Ընդհանուր առմամբ կորոնավիրուսից մահվան 891 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 272։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 39,257 է, փաստացի բուժվողներինը՝ 4041 է։

В Армении после отмены режима чрезвычайного положения требование носить маски останется обязательным. Об этом заявила 4 сентября в беседе с журналистами руководитель правящей фракции «Мой шаг» Лилит Макунц.
«Поскольку в нашей стране эпидемиологические данные не такие, чтобы полностью снять ограничения, необходимы законы, которые дают возможность контролировать ситуацию, в частности – ношение масок», – сказала она.
Лилит Макунц подчеркнула, что хотя число зараженных уменьшается, однако ношение масок останется обязательным.
Режим ЧП в стране закончится 11 сентября. После этого предлагается ввести 6-месячный карантин с возможностью продления еще на 6 месяцев. При карантине в случае распространения, вспышки инфекционных заболеваний и возникновения экстренной ситуации, по предложению уполномоченного госоргана в сфере здравоохранения, со стороны губернатора или мэра города или области в соответствующем административно-территориальном управлении могут быть введены временные ограничения или запреты.
К 4 сентября число случаев заболевания в стране достигло 44,461, из которых 39,257 уже вылечились. От последствий вируса умер 891 человек, еще 272 – от других заболеваний.