5 Սեպտեմբեր 2020 - 08:48 AMT
Ալկոհոլային թունավորումից մահվան 3 նոր դեպք է արձանագրվել, հայտնել է առողջապահության նախարարության խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը։
Այժմ հանրապետության տարբեր բժշկական կենտրոններում ալկոհոլային թունավորումից բուժվում է 13 պացիենտ։
Օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ-ում արձանագրվել է ալկոհոլային թունավորման 46 դեպք (մեթանոլ), որից 17-ը՝ մահվան ելքով, 16 պացիենտ բուժօգնությունը ստանալուց հետո դուրս է գրվել։ Դեպքերից 29-ն արձանագրվել են Արմավիրի մարզում՝ 9 մահվան ելքով, 15-ը՝ Երևանում (7-ը մահվան ելքով), 2-ը Կոտայքի մարզում՝ 1 մահվան ելքով: Թունավորման դեպքերը կապված են եղել ոչ գործարանային արտադրույթան ոգելից խմիչքի օգտագործման հետ։
Ըստ Նիկողոսյանի՝ պացիենտների մոտ նկատվել են նյարդաբանական ախտանշաններ (սրտխառնոց, գիտակցության մթագնում, գլխապտույտ), կոմատոզ վիճակ, պացիենտներից 3-ի մոտ ի հայտ է եկել կուրություն, բոլոր նախանշանները բնորոշ են մեթանոլով թունավորմանը:
Նրանցից միայն 1-ի վիճակը բժիշկները գնահատում են բավարար, իսկ մնացածը շարունակում են մնալ ծանր և ծայրահեղ ծանր վիճակում։

В Армении еще 3 человека стали жертвами алкогольной интоксикации. Об этом заявила пресс-секретарь Минздрава РА Алина Никогосян.
Таким образом, общее число умерших от отравления алкоголем с начала сентября достигло 17.
Еще 13 человек продолжают лечение в разных медцентрах республики. По словам Никогосян, у пациентов появились неврологические симптомы (тошнота, головокружение, помутнение рассудка), коматозное состояние, 3 пациента ослепли, все эти симптомы характерны для отравления метанолом.
Врачи оценивают состояние только 1 из них как удовлетворительное, остальные продолжают оставаться в тяжелом, крайне тяжелом состоянии.
Массовые случаи отравления алкоголем были зарегистрированы в РА с 31 августа на 1 сентября. 2 сентября число отравившихся достигло 27 человек, из которых умерли 14. 3 сентября сообщалось о 38 случаях алкогольного отравления, из которых 14 – с летальным исходом.