Քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն՝ «օրենքով գողի» կարգավիճակ ունեցող «Արսեն Երևանսկուն» ու ևս 11 անձի մեղադրանք է առաջադրվել, տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեն։
Ըստ ՔԿ-ի՝ նա, 2020թ. փետրվարի 22-ից սկսած, շարունակելով պահպանել «օրենքով գողի» կարգավիճակը, ղեկավարել է քրենթամշակույթ կրող խմբավորումը՝ իր անօրինական ազդեցությունն օգտագործելով մասնավոր հարցերին առնչվող վեճերը (խնդիրները) լուծելու, խմբավորման անդամներ հանդիսացող և դրա կողմից հետապնդվող նպատակների իրականացմանը ներգրավված տարբեր անձանց տվել է հանձնարարություններ:
Բացի այդ, տարբեր անձինք՝ իրենց հերթին ստանալով և կատարելով «Արսեն Երևանսկու» հանձնարարությունները, մասնակցել են քրենթամշակույթ կրող խմբավորմանը, ինչպես նաև ներգրավված են եղել դրա կողմից հետապնդվող նպատակների իրականացմանը:
«Արսեն Երևանսկի» մականվամբ «օրենքով գողին» մեղադրանք է առաջադրվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (Քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում ստեղծելը կամ ղեկավարելը քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձի կողմից`պատժվում է 8-12 տարի ազատազրկմամբ):
Խմբավորման անդամներից մեկին՝ ՔՕ 223.2-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 5-րդ կետով, 6 անձի՝ ՔՕ 223.3-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 3 անձի՝ ՔՕ 223.4-րդ հոդվածի 1-ին մասով և ևս մեկին՝ ՔՕ 223.3-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով:

9 Сентябрь 2020 - 13:46 AMT
В Армении предъявлено обвинение криминальному авторитету Арсену Мкртчяну (Арсен Ереванский) и еще 11 людям. Об этом сообщил Следственный комитет РА.
По положению на 22 февраля, все еще сохраняя статус «вора в законе», Мкртчян руководил группой с криминальной субкультурой, которая, в частности, использовала свое незаконное влияние для разрешения споров (проблем), связанных с личными делами, для получения незаконных выгод. В деятельности преступной группы участвовали различные лица, по очереди получая и выполняя задания «вора в законе».
Арсену Ереванскому и еще одному члену группы было предъявлено обвинение по статье о создание группировки, являющейся носителем криминальной субкультуры, или управление ею. Еще семерым предъявлено обвинение по статье об участие в группировке, являющейся носителем криминальной субкультуры, или вовлечении в нее.
Троим предъявлены обвинения по статье об обращении к участнику группировки, являющейся носителем криминальной субкультуры, или к лицу, имеющему наивысший статус в уголовной иерархии.
В 1999 году Мкртчян был «коронован» людьми с наивысшим криминальным статусом Дедом Хасаном и Кндо Майисом и получил высший статус «вора в законе».