ԲՀԿ-ական պատգամավորներ Նաիրա Զոհրաբյանն ու Շաքե Իսայանը հանդես են գալու հղիության արհեստական ընդհատման արգելքի առաջարկով։ Այս մասին հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում ինքը Զոհրաբյանը։
Նա նշել է, որ գործող օրենսդրությունը նախատեսում է մի շարք հանգամանքներ, որոնց առկայությունը թույլ է տալիս ընդհատել հղիությունը՝ օրինակ, երբ այն մինչև 12 շաբաթական է, կինը հիվանդ է, չծնված երեխայի մոտ առկա է արատ, առկա են առողջական վիճակի հետ չկապված հանգամանքներ, և այլն։
«Բոլոր այս կարգավորումները պետք է փոխարինել մեկ կարգավորմամբ՝ հղիության արհեստական ընդհատման արգելքով․․․ բացառությամբ, եթե բժիշկների ցուցումով կինն ունի այնպիսի առողջական խնդիրներ, որոնք անհամատեղելի են հղիության հետ», – գրել է նա։
«Շատերն ասելու են, թե հղիության արհեստական ընդհատումը դա յուրաքանչյուր կնոջ եւ ընտանիքի իրավունքն է, սակայն չծնված երեխան եւս ունի կյանքի իրավունք։ Իրավունք՝ ծնվելու ու ապրելու։ Եւ որևէ մեկը հենց այնպես, իր կամ իր ընտանիքի հավեսի, կամ՝ երեխայի սեռը չհավանելու համար, կնոջը չպիտի դրդի նման ծայրահեղ քայլի», – նշել է Զոհրաբյանը։
Նա պայմանավորել է իր վերաբերմունքը ՀՀ-ում տարածված սելեկտիվ աբորտներով:
«ԵԽԽՎ-ն քանից իր բանաձևերում անդրադարձել է այն երկրներին, որտեղ սեռով պայմանավորված հղիության ընդհատումներ են արվում և տարիներ առաջ Հայաստանը Ադրբեջանի և Ալբանիայի հետ առաջատար եռյակում էր։ Ըստ պաշտոնական վիճակագրության՝ 1991-2018թթ․ Հայաստանում ընդհատվել է մոտ 434,000 հղիություն։ Վստահաբար, իրական թիվը շատ ավելի մեծ է, քանզի հղիության ընդհատումները բազմաթիվ դեպքերում կատարվում են ոչ լեգալ եւ չեն արձանագրվում», – գրել է պատգամավորը։

10 Сентябрь 2020 - 07:18 AMT
Депутаты от партии «Процветающая Армения» Национального собрания РА намерены инициировать законопроект о запрете на прерывание беременности. Об этом сообщила депутат партии Наира Зограбян.
По ее словам, она и ее однопартиец Шаке Исаян решили инициировать законопроект о защите прав нерожденных детей, по которому будет запрещено искусственное прерывание беременности, за исключением медицинских показателей для матери.
«Причиной подобной инициативы стало то обстоятельство, что Армения среди «лидеров» прерывания беременности из-за пола ребенка, на что неоднократно обращала внимание и ПАСЕ»,- отметила Зограбян.
По ее словам, действующее законодательство предусматривает ряд случаев, когда прерывание разрешено. «Однако нерожденный ребенок тоже имеет право на жизнь», – добавила депутат.
При этом, 9 сентября Постоянная комиссия НС РА по здравоохранению и социальным вопросам отклонила законопроект, направленный на запрещение абортов. Проект закона о праве на жизнь нерожденного ребенка, представленный инициативной группой юристов, подразумевает криминализацию абортов, признавая искусственное прерывание беременности возможным в случае наличия опасности для жизни и здоровья матери ребенка. По итогам заседания Комиссии, законопроект о праве на жизнь нерожденного ребенка был единогласно отклонен.