Հովհաննես Թումանյանի երեւանյան թանգարանը ոչ մի իրավունքներ չունի Թբիլիսիում` Վոզնեսենսկայա 18 հասցեում գտնվող գրողի տան հանդեպ: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնել է Երեւանի Հովհաննես Թումանյանի թանգարանի տնօրեն Նարինե Թուխիկյանը: «Որպես հայ, որպես Հայաստանի քաղաքացի եւ որպես մեծ գրողի թանգարանի տնօրեն` ես շատ եմ ցավում, որ մենք այսօր բախվել ենք նման խնդրի հետ»,- նկատել է Թուխիկյանը:
Նրա խոսքով, Վոզնեսենսկայա փողոցում գտնվող բնակարանը պատկանում է Թումանյանի ընտանիքին 1921թ.-ից, երբ վրացական իշխանությունները նվիրեցին այդ տունը հայ գրողին: «Բնակարանը Թումանյանի ընտանիքի սեփականությունն է եղել, եւ ոչ ոք իրավունք չուներ բռնագրավելու այն: 1950-ական թթ. բնակարանի մի մասը վերածվեց քաղաքային գրադարանի եւ մինչեւ դրա փակումը 2008թ. կրում էր Հովհաննես Թումանյանի անունը: Անցյալ տարի Վրաստանի իշխանությունները գրադարանի տարածքը հանձնեցին մասնավոր անձին` որպես պարտքի մարում: Բայց բնակարանի մյուս հատվածում շարունակում է բնակվել Հովհաննես Թումանյանի ծոռը»,- ասել է Թուխիկյանը: Նա նաեւ նշեց, որ հայկական ԶԼՄ-ում տեղեկատվություն է հայտնվել այն մասին, որ այդ պատմությունը կապված է «Վերնատան» հետ, որը նույնպես գրականագետների գրասենյակ էր, բայց այդ տունը չի պատկանել մեծ գրողին: «Հովհաննես Թումանյանը երկար տարիներ ապրել է Ասատյանի փողոցում գտնվող տանը, բայց այն նրա սեփականությունը չի եղել: Այսօր խոսքը գնում է հենց նրա տան մասին, ոչ թե` «Վերնատան»,- ճշտել է նա:
Նարինե Թուխիկյանը նաեւ նշել է, որ դեռեւս մի քանի տարի առաջ Հայաստանի պաշտոնական ներկայացուցիչները ինչ-որ բանակցություններ էին վարում Թբիլիսիի հետ գրադարանի տարածքը գնելու վերաբերյալ, որպեսզի այդ տարածքը դառնար ՀՀ սեփականությունը, բայց հետո այդ հարցը մոռացության տրվեց: «Անցյալ տարի Թբիլիսի կատարած իմ այցի ընթացքում ես փորձեցի գտնել մասնավոր անձին գրադարանը հանձնելու մասին փաստաթուղթը, բայց իմ ջանքերը ձախողվեցին: Այդ հարցը պահանջում է մեր երկրի իշխանությունների լուրջ մոտեցումը»,- ընդգծել է Հովհաննես Թումանյանի երեւանյան թանգարանի տնօրենը:
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ը հրապարակեցին տեղեկատվություն այն մասին, որ Հովհաննես Թումանյանի թբիլիսյան տունը պատրաստվում է $25 հազարով գնել մի վրացի բիզնեսմեն: Հայաստանի Գրողների միության քարտուղար Լեւոն Անանյանը հաստատեց տվյալ տեղեկատվությունը:
Հովհաննես Թումանյանը (1869-1923) հայ գրականության դասականն է: Թումանյանը նաեւ ակնառու հասարակական գործիչ է եղել, 1915թ. Օսմանյան կայսրության Հայոց ցեղասպանությունից փրկվածներին օգնություն հատկացնելու կողմնորոշիչներից մեկը: Մարտի 23-ին լրանում է Հովհաննես Թումանյանի 140 տարին, եւ այդ առիթով Հայաստանում զանազան միջոցառումներ են ծրագրվում:

Ереванский музей Ованеса Туманяна не имеет каких-либо прав на дом писателя, который расположен в Тбилиси, по адресу Вознесенская 18. Об этом сегодня в ходе пресс-конференции в Ереване заявила директор ереванского Музея Ованеса Туманяна Нарине Тухикян. «Как армянка, как гражданин Армении и как директор музея великого писателя, мне очень жаль, что мы сегодня столкнулись с такой проблемой»,- заметила Тухикян.
По ее словам, квартира, находящаяся на Вознесенской улице, принадлежит семье Туманяна с 1921 года, когда грузинские власти подарили этот дом армянскому поэту. «Квартира была собственностью семьи Туманяна, и никто не имел права ее конфисковать. В 1950-ых годах часть квартиры превратилась в городскую библиотеку и до ее закрытия в 2008 году носила имя Ованеса Туманяна. В прошлом году власти Грузии передали территорию библиотеки частному лицу в качестве выплаты долга. Но в другой части квартиры продолжает жить правнук Ованеса Туманяна», – сказала Тухикян. Она также отметила, что в армянских СМИ появилась информация, что эта история связана с домом «Вернатун», который был также литературным салоном, но этот дом не принадлежал великому писателю. «Ованес Туманян долгие годы жил в квартире, которая находится на улице Асатяна, но она не была его собственностью. Сегодня речь идет именно о его доме, а не «Вернатуне», – уточнила она.
Нарине Тухикян также отметила, что еще несколько лет назад официальные представители Армении вели какие-то переговоры с Тбилиси по покупке территории библиотеки с тем, чтобы эта территория перешла в собственность РА, но потом этот вопрос «был положен в долгий ящик». «В ходе прошлогоднего визита в Тбилиси я попыталась найти документ о передаче библиотеки частному лицу, но мои попытки не увенчались успехом. Напряжение по этому вопросу нарастало, но сейчас пока можно что-то изменить и это должны сделать соответствующие ведомства Армении. Этот вопрос требует серьезного подхода властей нашей страны», – подчеркнула директор Ереванского музея Ованеса Туманяна.
Раннее СМИ была опубликована информация о том, что тбилисский дом Ованеса Туманяна собирается купить грузинский бизнесмен за $25 тысяч. Секретарь Союза писателей Армении Левон Ананян данную информацию подтвердил.
Ованес Туманян (1869-1923)- классик армянской литературы. Туманян был также видным общественным деятелем, одним из координаторов оказания помощи спасшимся во время Геноцида армян в Османской империи в 1915 году. 23-го марта Ованесу Туманяну исполняется 140 лет и в Армении планируются различные мероприятия.