17 Սեպտեմբեր 2020 - 07:31 AMT
Երևանի պետական համալսարանի նախկին ռեկտոր Արամ Սիմոնյանին մեղադրանք է առաջադրվել։ Պարզվել են նրա կողմից առերևույթ չարաշահումների դեպքերի մի շարք հանգամանքներ, հայտնում է Քննչական կոմիտեն։
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ Արամ Սիմոնյանը, 2015թ. հանդիսանալով «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի ռեկտոր, ունեցել է նշված համալսարանի ֆինանսական գործունեությունը ղեկավարելու և մինչև 50 միլիոն դրամի կամ դրան համարժեք այլ արտարժույթի չափով պայմանագրեր կնքելու իրավասություն:
Վերջինս, վստահված ուրիշի գույքի առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու դիտավորությամբ, նախնական համաձայնության գալով պայմանագրային հիմքով ԵՊՀ մասնաշենքերում պահնորդական ծառայություններ մատուցող ՍՊ ընկերության տնօրենի հետ, 2015թ. հուլիսի 3-ին կնքված համաձայնագրի շրջանակներում մինչև 2019թ. դեկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում, առանց ծառայությունների մատուցման «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի ֆինանսական միջոցներից վատնել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ ընդհանուր 34,362,581 դրամ գումար՝ բանկային եղանակով փոխանցելով վերոնշյալ ՍՊ ընկերության տնօրենին:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ ԵՊՀ նախկին ռեկտորին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՔՕ 179-րդ հոդվածի (յուրացնելը կամ վատնելը) 3-րդ մասի 1-ին կետով (պատժվում է ազատազրկմամբ` 5-7 տարի ժամկետով` գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա): Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:

17 Сентябрь 2020 - 07:41 AMT
Бывшему ректору Ереванского государственного университета (ЕГУ) Араму Симоняну предъявлено обвинение. Об этом сообщил Следственный комитет РА.
Согласно данным, полученным следствием, Арам Симонян, в 2015 году будучи ректором Ереванского государственного университета, имел полномочия управлять финансовой деятельностью указанного университета и заключать договоры в размере до 50 млн драмов (более 100,000 долларов) или эквивалентной иной иностранной валюты. Симонян, придя к предварительному сговору с директором ООО, предоставляющего охранные услуги в корпусах ЕГУ на договорной основе, в рамках соглашения, заключенного 3 июля 2015 года, до декабря 2019 года без предоставления услуг, из финансовых средств Фонда «Ереванский государственный университет» растратил сумму в особо крупном размере – более 34 млн драмов (70,000 долларов), перечислив ее через банк директору вышеуказанной компании.
Симоняну предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 179 УК Республики Армения (присвоение или растрата). В качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде. Следствие продолжается.