17 Սեպտեմբեր 2020 - 08:43 AMT
Օգոստոսից սեպտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանում օրական գրանցվել է կորոնավիրուսի վարակի մինչև 200 դեպք, իսկ սեպտեմբերի 16-ին և 17-ին այդ թիվն էապես ավելացել է՝ հասնելով 257-ի և 295-ի համապատասխանաբար, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ միաժամանակ շեշտելով, որ ավելացել է նաև թեստերի թիվը։
«Բայց, այնուամենայնիվ, միտումն անհանգստացնող է, և կարծում եմ, որ մենք մեր բոլորի և հանրության ուշադրությունը պետք է հրավիրենք այս ամենի վրա»,- ասել է վարչապետը։
Առողջապահության փոխնախարար Անահիտ Ավանեսյանը ևս հաստատել է, որ դեպքերի աճը կապված է նաև թեստավորման ծավալի ավելացմամբ։
«Թեստավորումների թիվը շատ է, այդ պատճառով էլ մեծացել է վարակակիրների թիվը, սակայն նկատելի է, որ թեստավորման մեջ տոկոսային աճ կա, որը սեպտեմբերի 17-ի դրությամբ 7% է կազմում»,- նշել է նա։
Ըստ փոխնախարարի՝ վարակի դեպքերի աճը կապված է նախադպրոցական շրջանի ակտիվության հետ։
Հայաստանում սեպտեմբերի 17-ի դրությամբ կորոնավիրուսով դեպքերը հասել են 46,671-ի։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 42,231 է, փաստացի բուժվողներինը՝ 3232։ Ընդհանուր առմամբ կորոնավիրուսից մահվան 925 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 283։

С августа по сентябрь в Армении ежедневно регистрировалось до 200 случаев заражения коронавирусом, а 16-17 сентября это число значительно увеличилось, составив 257 и 295 соответственно. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, добавив, что увеличилось также число проведенных за день тестирований на коронавирус.
«Однако сама тенденция, тем не менее, вызывает озабоченность, и необходимо привлечь внимание общественности к этим проблемам», – заявил Пашинян.
Заместитель министра здравоохранения Анаит Аванесян также подтвердила, что рост числа выявленных зараженных связан с увеличением объемов тестирования.
При этом, она добавила, что увеличился также процент зараженных в числе проведенных тестов.
«На 17 сентября этот показатель составляет 7%»,- отметила она.
По словам Аванесян, такой рост может быть связан с периодом активности перед открытием школ.
Число случаев заболевания в стране достигло 46,671, а число активных кейсов возросло до 3232. Уже несколько дней число новых случаев заражения превышает количество вылечившихся за сутки. Общее число выздоровевших составляет 42,231. Всего летальных исходов 925 – от коронавируса, еще 283 – от других заболеваний.