21 Սեպտեմբեր 2020 - 09:21 AMT
Մինչև 2050 թվականը Հայաստանի բնակչությունը պետք է լինի առնվազն 5 մլն, 1․5 մլն նոր աշխատատեղ պետք է ստեղծվի, աղքատությունը պետք է հաղթահարվի, հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի վերափոխման մինչև 2050 թվականի ռազմավարությունը ներկայացնելիս։
Փաշինյանի խոսքով՝ խնդիր կա մինչև 2050-ը ՀՀ-ում միջին աշխատավարձը յոթնապատկելու, իսկ համախառն ներքին արդյունքը՝ քսանապատկելու։ Նախատեսվում է նաև մինչև 2050 թվականը կյանքի սպասվող տևողությունը հասցնել 90 տարվա, իսկ առողջ ապրելակերպը՝ ազգային հատկանիշ։
Վարչապետի խոսքով՝ ՀՀ-ի առջև դրված խնդիրներից է նաև մինչև 2050 թվականը մեկ շնչի հաշվով աշխարհի ամենամարտունակ բանակ, աշխարհում 10 ամենաարդյունավետ հետախուզական ծառայություն ունենալը։
Անդրադառնալով նման ռազմավարության անհրաժեշտությանը՝ Փաշինյանն առաջարկել է այսօրվան նայել 30 տարի առաջվա աչքերով ու նշել է, որ նման ռազմավարություն պետական մակարդակով չի եղել։ Ըստ վարչապետի՝ նաև դրանով է պայմանավորված ՀՀ-ի այսօրվա ունեցած խնդիրները։
«Հայաստանի վերափոխման ռազմավարությունը մեզ համար շատ կարևոր է՝ հասկանալու, թե ինչ ենք ուզում, ուր ենք գնում և ինչպիսին ենք պատկերացնում մեր հայրենիքը 2050 թվականին»,-հայտարարել է նա՝ հավելելով, որ ռազմավարությունը ոչ միայն բարեփոխումների, այլ նաև վերափոխումների մասին է։
Ըստ Փաշինյանի՝ մինչև 2050-ը ՀՀ-ի վերափոխման ռազմավարությունը պետք է հիմնված լինի պետության հավիտենականության գաղափարի վրա, արժևորի ՀՀ քաղաքացուն, ազգային, պետական ինքնության կերտման, համահայկական ներուժի օգտագործման և մի շարք այլ արժեքների վրա։

До 2050 года нужно довести население Армении минимум до 5 млн человек, создать 1.5 млн рабочих мест, решить проблему безработицы и искоренить бедность. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, представляя стратегию развития РА до 2050 года.
По словам Пашиняна, стоит вопрос увеличения средней заработной платы в Армении в семь раз к 2050 году, а ВВП – в двадцать раз. К 2050 году планируется увеличить продолжительность жизни в стране до 90 лет, а здоровый образ жизни сделать национальной чертой.
Премьер отметил, что одна из задач, поставленных перед Арменией, – к 2050 году иметь самую боеспособную армию в мире на душу населения, а также иметь одну из 10 самых эффективных разведывательных служб в мире.
Касаясь необходимости такой стратегии, Пашинян предложил взглянуть на сегодняшнее время глазами 30-летней давности и отметил, что на государственном уровне такой стратегии не было. По словам премьер-министра, в этом и кроется причина нынешних проблем Республики Армения.
«Но время со всей неизбежностью поставило нас перед этой проблемой. Мы не можем дожидаться 2050 или 2100 года, чтобы увидеть, какой станет Армения. Мы должны спланировать эту Армению, спроектировать и начать строить ее с сегодняшнего дня. В соответствии с этим, из всего потока многочисленных и разнообразных вопросов дня, иногда приводящих в отчаяние и сбивающих с толку, мы должны отдавать приоритет тем, которые ведут нас в Армению 2050 года, 2100 года», – отметил премьер.