Արդեն 10 տարի է, ինչ Երեւանում ամեն տարի անց է կացվում դասական երաժշտության «XXI-ի հեռանկարներ» միջազգային փառատոնը: Հոբելյանական փառատոնը տեղի կունենա այս տարվա մայիսին: Հոբելյանի տոնակատարության շրջանակներում փետրվարի 12-14-ը Երեւանում տեղի կունենա «Վիլնյուսը եվրոպական մշակույթի մայրաքաղաք» համերգային ծրագիրը, քանի որ Վիլնյուսը հայտարարվել է 2009թ. Եվրոպայի մշակութային մայրաքաղաք:
Այսօր «Վիլնյուսը եվրոպական մշակույթի մայրաքաղաք» համերգային ծրագրի շրջանակներում Կոմիտասի անվան կամերային տանը ելույթ կունենա աշխարհահռչակ դիրիժոր եւ թավջութակահար Դավիդ Գերինգասը, նրա հետ ելույթ կունենան Ինգրիդա Ռուպայտեն (ջութակ) եւ Տեպրաշ Գենյուշասը (դաշնամուր): Կհնչեն լիտվացի կոմպոզիտորներ Կուտավիչուսի, Շենդերովասի ստեղծագործությունները:
Փառատոնի առաջին օրը` փետրվարի 12-ին հայ հանդիսատեսը հնարավորություն ունեցավ լսելու Վիլնյուսի հայտնի քառյակին: Փետրվարի 14-ին կհնչեն Լաուրաշաուսի, Շենդերովասի, Կատավիչուսի ստեղծագործությունները հայ եւ լիտվացի երաժիշտների կատարմամբ, դիրիժոր` Դավիդ Գերինգաս:
Այսօր «ArtExpo 2009» ցուցահանդեսում, որ անցնում է Հայաստանի նկարիչների տան շենքում, տեղի կունենա «Վիլնյուսը եվրոպական մշակույթի մայրաքաղաք» ծրագրի շնորհանդեսը: Արարողությանը կմասնակցեն Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը եւ դիրիժոր ու թավջութակահար Դավիդ Գերինգասը:

13 Февраль 2009 - 10:22 AMT
Уже 10 лет в Ереване ежегодно проводится международный фестиваль классической музыки “Перспективы XXI”. Юбилейный фестиваль пройдет в мае нынешнего года. В рамках празднования юбилея в Ереване с 12-14 февраля будет проведена концертная программа “Вильнюс – столица европейской культуры” по случаю объявления Вильнюса культурной столицей Европы в 2009 года.
Сегодня в рамках цикла концертов “Вильнюс – столица европейской культуры” в доме камерной музыки имени Комитаса выступит всемирно известный дирижер и виолончелист Давид Герингас, вместе с ним выступят Ингрида Рупайте (скрипка) и Тепраш Геньюшас (пианино). Прозвучат произведения литовских композиторов Кутавичуса, Шендероваса.
В первый день, 12 фестиваля, армянская публика имела возможность услышать игру знаменитый Вильнюсского квартета. 14 февраля прозвучат камерные произведения Лаурашауса, Шендерована, Катавичуса в исполнении армянских и литовских музыкантов, дирижер – Давид Герингас.
Сегодня на выставке “ArtExpo 2009”, проходящей в здании Союза художников Армении, состоится презентация программы “Вильнюс – столица европейской культуры”. В церемонии примут участие министр культуры Армении Асмик Погосян и дирижер и виолончелист Давид Герингас.