24 Սեպտեմբեր 2020 - 08:32 AMT
Հայաստանի և Եվրոպական հանձնաժողովի միջև «Աջակցություն Հայաստանում դատական ոլորտի բարեփոխումների իրականացմանը. Փուլ I» ֆինանսավորման համաձայնագրի նախագծով €30 մլն կտրամադրվի ՀՀ-ին, Կառավարությունը հավանություն է տվել նախագծին։
Համաձայնագրով նախատեսվում է, որ €27 մլն-ը տրամադրվելու է ուղղակի բյուջետային աջակցությամբ, մնացած €3 մլն-ը՝ տեխնիկական աջակցության տեսքով։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ ֆինանսական համաձայնագրի ստորագրումից հետո պետբյուջե միանվագ կերպով կփոխանցվի €9 մլն, ապա 9-ական մլն եվրո կտրամադրվի հաջորդող երկու տարում։
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը նշել է, որ առաջին €9 մլն-ն ակնկալվում է ստանալ 2020-ին։
«3 կոմպոնենտի համար է տրվում գումարը՝ առաջինը դատավորների բարեվարքության և գույքային դրության ստուգումն է, երկրորդը՝ դատական համակարգում ծառայությունների որակի բարձրացումն է, երրորդը՝ հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգին է վերաբերում»,- բացատրել է Բադասյանը։
ՀՀ-ում դատական համակարգի բարեփոխումների մասին քննարկումները սկսել են 2018-ից, արդարադատության նախարարությունը համապատասխան նախագծով հանդես է եկել 2019-ին։

24 Сентябрь 2020 - 12:42 AMT
Еврокомиссия поэтапно выделит Армении €30 млн на судебные реформы. Правительство РА одобрило предложение о подписании «Соглашения между Республикой Армения и Европейской комиссией о финансировании программы содействия судебным реформам в Армении. Этап I».
Соглашение предусматривает, что €3 млн будут направлены на техническую поддержку (в основном консультативным службам), а остальные €27 млн в трех равных долях будут предоставлены государственному бюджету на реализацию общих и специальных условий соглашения.
Вице-премьер РА Мгер Григорян сообщил, что первые €9 млн ожидается получить уже в 2020 году, и по €9 млн – в последующие 2 года.
Обсуждение реформ судебной системы в Республике Армения началось в 2018 году, в 2019 году Минюст выступил с соответствующим проектом.