29 Սեպտեմբեր 2020 - 09:12 AMT
Ադրբեջանական կողմի ապատեղեկատվության մասին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունից հետո այդ երկրի զինված ուժերը հարվածներ են հասցրել Վարդենիսի շրջանի զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ուղղությամբ՝ այդ թվում թիրախավորելով քաղբնակչությանը, որի արդյունքում սպանվել է մեկ քաղաքացիական:
Սեպտեմբերի 29-ի առացոտյան ԱԳՆ-ն տարածել էր հայտարարություն, որտեղ նշել էր, որ Ադրբեջանն ապատեղեկատվություն է տարածում՝ հող նախապատրաստելով Հայաստանի Հանրապետության Վրադենիսի շրջանի ուղղությամբ մարտական գործողություններ ձեռնարկելու համար:
«Արհամարելով ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ միջազգային հանրության շարունակական կոչերը՝ Ադրբեջանը Թուրքիայի ակտիվ քաջալերմամբ և ռազմաքաղաքական աջակցությամբ, ընդլայնում է ռազմական գործողությունների գոտին՝ դրա մեջ ներառելով նաև Հայաստանի Հանրապետության տարածքը:
Տարածաշրջանային անվտանգությունը և խաղաղությունը վտանգելու Ադրբեջանի հետևողական փորձերին Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության կողմից տրվելու է համարժեք ռազմաքաղաքական պատասխան»,-գրել է ԱԳՆ խոսնակը։

29 Сентябрь 2020 - 09:26 AMT
ВС Азербайджана 29 сентября открыли огонь по армянскому Варденису, в результате чего убит мирный житель. Об этом сообщил МИД РА.
«Вооруженные силы Азербайджана нанесли удары в направлении военной и гражданской инфраструктуры в Варденисе, в том числе нанесли удар по гражданскому населению, в результате чего один мирный житель был убит», – говорится в заявлении.
Утром 29 сентября МИД РА распространил заявление о том, что Азербайджан распространяет дезинформацию, подготавливая почву для боевых действий в направлении армянского Вардениса. После этого ВС Азербайджана нанесли удар с ударного БПЛА по гражданскому автобусу на территории Вардениса, а также применили воздушные силы в направлении армянских позиций в этом направлении.
«Игнорируя продолжающиеся призывы международного сообщества к прекращению боевых действий, Азербайджан при активном поощрении и военно-политической поддержке Турции расширяет зону боевых действий, включив в нее территорию Республики Армения», – говорится в сообщении МИД.
Отмечается, что Армения и Республика Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) дадут адекватный военно-политический ответ последовательным попыткам Азербайджана поставить под угрозу мир и безопасность в регионе.