Հակառակորդի 4 անօդաչու աթչող սարք է հայտնվել ՀՀ Կոտայքի մարզում ու Գեղարքունիքի մարզերում: Այդ մասին հայտնել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Թշնամական չորս անօդաչու թռչող սարքեր են հայտնվել Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզերի օդում:
Հայաստանի ՀՕՊ ուժերն արդեն իսկ ոչնչացրել են դրանցից երեքին: Ընթանում է չորրորդի տեղորոշման ու չեզոքացման գործընթացը»,- նշել է նա:
Րոպեներ անց վարչապետը տեղեկացրեց, որ չորրոդ ԱԹՍ-ն ևս ոչնչացվել է:
Ավելի վաղ սոցցանցերում գրառումներ հայտնվեցին, թե Աբովյան քաղաքի օդային տարածքում ձայներ են լսվում, ինչին ի պատասխան ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանն արձագանքեց. «ՀՕՊ-ն է աշխատում, հանգիստ եղեք»։
Դրանից քիչ անց Հովհաննիսյանը ևս մեկ գրառում արեց. «Կարևորը ՀՕՊ-ը էֆեկտիվ է աշխատում»:
Մինչև այդ հակառակորդն ԱԹՍ-ից հրթիռ էր արձակել Գեղարքունիքի Մեծ Մասրիկ բնակավայրի վրա, ինչի հետևանքով մեկ հոգի զոհվել էր, ևս 2 քաղաքացիական՝ ստացել տարբեր աստիճանի վիրավորվում։ Բացի այդ, Ադրբեջանը նաև հրետանի էր կիրառել Գեղարքունիքի Շատվան գյուղի ուղղությամբ։

В небе над центральной Котайкской и приграничной Гегаркуникской областями Армении проникли четыре беспилотника ВС Азербайджана. Об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
«Армянские силы ПВО уже уничтожили три из них. Процесс обнаружения и нейтрализации четвертого продолжается», – отметил премьер.
Чуть позже он сообщил об уничтожении четвертого БПЛА.
Ранее стало известно, что армянские силы противовоздушной обороны (ПВО) сбили беспилотник ВС Азербайджана в воздушной границе Котайкской области республики, которая находится в центре страны и погранична столице Еревану.
ВС Азербайджана также применили артиллерию в направлении села Шатван Гегаркуникской области Армении, а также запустили ракету из ударного БПЛА по населенному пункту Мец Масрик.Вследствие ракетного удара погиб армянский мирный житель Геворг Варданян (1967 г. р.), двое гражданских лиц получили ранения разной степени. Силы ПВО уничтожили в данном регионе три БПЛА противника, в том числе беспилотник, нанесший ракетный удар по населенному пункту Мец Масрик.