2 Հոկտեմբեր 2020 - 14:55 AMT
Հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև, որի ընթացքում կողմերը շարունակել են Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի քննարկումը և խորը մտահոգություն հայտնել շարունակվող ռազմական գործողությունների կապակցությամբ:
Ռուսական կողմը կարևորել է ռազմական գործողությունների շուտափույթ դադարեցումը և խաղաղ գործընթացի վերսկսումը՝ համաձայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների ղեկավարների հոկտեմբերի 1-ի հայտարարության:
Զրուցակիցները նաև մտահոգություն են հայտնել ռազմական գործողություններում Մերձավոր Արևելքից օտարերկրյա գրոհայինների և անօրինական ռազմական խմբավորումների մասնակցության կապակցությամբ:
ՀՀ վարչապետը վերստին ուշադրություն է հրավիրել Թուրքիայի խիստ ապակայունացնող վարքագծի և ռազմական գործողություններին միջամտելու հանգամանքի վրա:

2 октября состоялся очередной телефонный разговор премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента РФ Владимира Путина, в ходе которого российский лидер отметил важность немедленного прекращения боевых действий в зоне карабахского конфликта. Об этом сообщает пресс-служба премьера РА.
Отмечается, что Путин также подчеркнул важность возобновления мирного процесса по урегулированию карабахского конфликта в русле совместного заявления президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 1 октября.
Собеседники выразили серьезную озабоченность в связи с поступающей информацией о вовлечении в военные действия в Карабахе иностранных боевиков и незаконных вооруженных формирований с Ближнего Востока.
Пашинян вновь обратил внимание на факт крайне дестабилизирующего поведения Турции и вмешательства в боевые действия.