3 Հոկտեմբեր 2020 - 11:55 AMT
Հայաստանի Հանրապետությունը՝ որպես Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավոր, ձեռնարկելու է բոլոր անհրաժեշտ քայլերն ու միջոցները՝ կանխարգելելու այդ զանգվածային ոճրագործությունը, հայտարարել են արտաքին գործերի նախարարությունից։
«Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը ծանր գին է վճարելու արցախահայության հանդեպ ծանր հանցագործություններ գործելու, տարածաշրջան ահաբեկիչներ ներմուծելու և տարածաշրջանային անվտանգությունը խաթարելու համար»,-ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Ըստ ԱԳՆ-ի՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախում սանձազերծված ռազմական գործողությունների նպատակն Արցախի ժողովրդի հանդեպ զանգվածային ոճրագործություններ իրագործելու միջոցով նրանց պատմական հայրենիքից զրկելն է։
ԱԳՆ-ից նշել են, որ Ադրբեջանն արհամարհել է անհապաղ հրադադարի հաստատման մասին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների և ամբողջ միջազգային հանրության հետևողական կոչերը և ղարաբաղյան հակամարտությունն ուժով լուծելու նպատակով Թուրքիայի հետ համատեղ շարունակում է լայնամասշտաբ պատերազմական գործողությունները։
«Այս նպատակով գործի է դրվել Ադրբեջանի ամբողջ ռազմական ներուժը՝ համալրված թուրքական ռազմական աջակցությամբ, որն արտահայտվում է նաև մերձավորարևելյան հակամարտության գոտիներից Ադրբեջան փոխադրված օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչներին ռազմի դաշտ նետելով։ Արցախի ողջ տարածքում համակարգված և զանգվածային ձևով թիրախավորվում են խաղաղ բնակավայրերը և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները՝ հանգեցնելով մարդկային կորուստների և ավերածությունների»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

3 Октябрь 2020 - 12:21 AMT
Военно-политическое руководство Азербайджана заплатит высокую цену за совершение преступлений по отношению к армянам Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), за внедрение террористов в регион и нарушение региональной безопасности. Об этом говорится в заявлении МИД Армении в связи с последними развитиями в зоне карабахского конфликта.
«Игнорируя последовательные призывы стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и всего международного сообщества о незамедлительном установлении режима прекращении огня, Азербайджан совместно с Турцией продолжает широкомасштабные военные действия с целью силового решения карабахского конфликта», – говорится в заявлении МИД.
Отмечается, что с этой целью задействован весь военный потенциал Азербайджана, подкрепленный военной поддержкой Турции, которая выражена также отправкой на поле сражения иностранных вооруженных террористов, переброшенных в Азербайджан из зон ближневосточных конфликтов.
«По всей территории Арцаха систематически и массово таргетируются мирные поселения и гражданская инфраструктура, вследствие чего есть людские потери и разрушения. Цель данных военных действий – лишить народ Арцаха его исторической родины путем массовых преступлений.
Республика Армения, будучи гарантом безопасности народа Арцаха, будет предпринимать все необходимые шаги и меры с целью предотвращения этих массовых преступлений», – отмечается в заявлении армянского внешнеполитического ведомства.