5 Հոկտեմբեր 2020 - 08:54 AMT
Փաշինյանը՝ NYT-ին․ ԱՄՆ-ն պետք է բացատրի՝ արդյոք այդ F-16-երը տրվել են քաղբնակչությանը ռմբակոծելու համար
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, The New York Times-ին հարցազրույցում անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմին և թուրքական միջամտությանը, հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն պետք է բացատրի, թե արդյոք այդ F-16-երը տրվել են խաղաղ գյուղերն ու բնակչությանը ռմբակոծելու համար:
Հարցազրույցի մասին պարբերականի հոդվածում ասվում է, թե ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ազգային անվտանգության խորհրդականի հետ հոկտեմբերի 1-ի հեռախոսազրույցում Փաշինյանը մի նուրբ հարց է բարձրացրել. «ինչո՞ւ ոչինչ չի ձեռնարկվում, որպեսզի ԱՄՆ երկարամյա դաշնակից Թուրքիային թույլ չտրվի ամերիկյան արտադրության F-16 ինքնաթիռների օգտագործումը հայերի դեմ: Պարոն Փաշինյանի կոչն Ազգային անվտանգության խորհրդական Ռոբերտ Օ'Բրայենին արվել է Լեռնային Ղարաբաղում ծանր մարտերի բռնկումից շատ չանցած:
«Միացյալ Նահանգները, – ասել է Փաշինյանը, – պետք է բացատրի, թե արդյոք այդ F-16-երը տրվել են խաղաղ գյուղերն ու բնակչությանը ռմբակոծելու համար»: Նա նշել է, որ Օ’Բրայենը «լսել և ընդունել է» իր մտահոգությունները:
Պարոն Փաշինյանը հեռախոսային հարցազրույցի ժամանակ ասել է, որ հակամարտությունը շատ ավելի վտանգավոր հարթություն է տեղափոխվել Ադրբեջանի օգտին Թուրքիայի անմիջական ռազմական միջամտության պատճառով»:
Նշվում է, որ հակամարտությունը տագնապներ է առաջացնում՝ կապված ավելի լայնածավալ պատերազմի վտանգի հետ: ԱՄՆ-ն հայտնվել է անհարմար վիճակում, քանի որ քաղաքականապես ազդեցիկ հայկական սփյուռքը տեսնում է, թե ինչպես է ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիան F-16 ինքնաթիռներ օգտագործում՝ հօգուտ Հայաստանի թշնամիների:
Հոդվածում ասվում է, որ Փաշինյանը հրաժարվել է ասել, թե արդյոք Հայաստանը պատրաստ է հանձնել որևէ տարածք հնարավոր խաղաղ կարգավորման դեպքոմ՝ ՙ պնդելով, թե այդ հարցին պետք է պատասխանի ոչ թե ինքը, այլ Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարությունը:
«Փաշինյանի խոսքով, Հայաստանի համար ներկայիս մարտերը, որոնք սկսվել են սեպտեմբերի 27-ին, ամիսներ տևած լարվածությունից հետո, «գոյաբանական սպառնալիք» են Թուրքիայի միջամտության պատճառով: Նա հիշեցրել է, որ Թուրքիայի նախորդը՝ Օսմանյան կայսրությունն Առաջին համաշխարհային պատերազմի ավարտին սպանեց մոտ 1,5 միլիոն հայերի: ԱՄՆ Կոնգրեսը և շատ երկրներ հայտարարեցին, որ այդ սպանդը ցեղասպանություն էր, ինչը, սակայն, Թուրքիան չի ընդունում»,-ասվում է հոդվածում:

5 Октябрь 2020 - 11:38 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян в интервью изданию The New York Times, говоря о развязанной Азербайджаном войне против Нагорного Карабаха и вовлеченности в нее Турции, отметил, что США должны объяснить, были ли истребители F-16 проданы Турции для обстрела мирного населения.
В статье издания об интервью Пашиняна говорится, что когда премьер1 октября разговаривал по телефону с советником президента США Дональда Трампа по национальной безопасности Робертом О'Брайеном, он поднял деликатный вопрос: почему ничего не делается, чтобы помешать многолетнему союзнику Соединенных Штатов, Турции, использовать самолеты F-16 американского производства против этнических армян? Пашинян в интервью с изданием заявил, что конфликт приобрел гораздо более опасный характер из-за прямого военного вмешательства Турции в поддержку Азербайджана.
«Соединенным Штатам необходимо объяснить, давали ли они эти F-16 для бомбардировки мирных деревень и мирного населения», – заявил Пашинян. Он отметил, что О'Брайен «выслушал и признал» его озабоченность.
Как пишет оздание, США оказались в неудобном положении, так как многочисленная и политически влиятельная армянская диаспора видит, как член НАТО Турция использует самолеты F-16 в пользу врагов Армении.
По словам Пашиняна, нынешние боевые действия представляют собой экзистенциальную угрозу из-за вмешательства Турции. Он напомнил, что предшественница Турции – Османская империя, убила примерно 1.5 млн армян в конце Первой мировой войны.
При этом Пашинян отказался говорить, готова ли Армения сдать какую-либо территорию в рамках возможного мирного урегулирования, настаивая на том, что на этот вопрос должен ответить не он, а руководство Нагорного Карабаха.
Турция активно поддерживает Азербайджан в военных действиях против Карабаха как на политическом поприще, так и на фронте. Со стороны Азербайджана воюют переброшенные Турцией боевики-наемники, используется турецкая военная техника, высокопоставленные военные чины командуют операциями.