Հայկական կողմը պատրաստ է զիջումների գնալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում, եթե Ադրբեջանը նույնպես պատրաստ լինի զիջումների, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը AFP-ին հարցազրույցում՝ հասկացնելով, որ միակողմանի զիջումների հայկական կողմը չի գնալու։
«Հակամարտությունների կարգավորումը պետք է իրականցվի փոխզիջումների հիման վրա, Լեռնային Ղարաբաղը և Հայաստանը պատրաստ են զիջումների այնքանով, որքանով Ադրբեջանն է պատրաստ զիջումների»,- ասել է վարչապետը:
Փաշինյանի խոսքով՝ Ղարաբաղում ռազմական գործողությունները չէին սկսվի առանց Թուրքիայի ակտիվ մասնակցության․ «Նույնիսկ երբ 15 տարի Ադրբեջանի իշխանությունները ռազմատենչ ելույթներ էին ունենում, պատերազմ սանձազերծելու որոշումը պայմանավորված էր Թուրքիայի կողմից լիակատար աջակցությամբ»։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что РА и Республика Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) готовы на компромиссное решение карабахского конфликта. Об этом премьер заявил в интервью агентству AFP.
«Урегулирование конфликтов должно основываться на компромиссах. Нагорный Карабах и Армения готовы пойти на уступки ровно настолько, насколько готов пойти на уступки Азербайджан», – отметил Пашинян.
При этом некоторые СМИ пытаются представить слова премьера вне контекста, неполно или с собственной интерпретацией, отмечая, что Пашинян заявил о готовности Армении пойти на уступки в вопросе Карабаха. Подобная интерпретация не соответствует действительности.