Իրանի սահմանին ահաբեկիչների տեղակայման հանգամանքի առթիվ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը դիմել է իրանցի գործընկերոջը: Այդ մասին տեղեկացրել է նրա խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Նկատի ունենալով, որ Ադրբեջանի բանակն ագրեսիվ պատերազմական գործողություններ է ծավալում անմիջականորեն Իրանի հետ սահմանին՝ ահաբեկիչների հայտնաբերման ու չեզոքացման հարցը բարձրացվել է նաև ԻԻՀ գլխավոր դատախազին հղված ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի նամակով»,- ասվում է գրառման մեջ:
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին հայտարարել է, որ չեն կարող թույլ տալ՝ Լեռնային Ղարաբաղում ընթացող պատերազմի հետևանքով արկեր հայտնվեն իրենց սահմանին և որ ահաբեկչության ստվերը հայտնվի տարածաշրջանում` հակամարտության պատրվակով։
Ավելի վաղ Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը հայտարարել էր, որ ադրբեջանական կողմը փորձում է հրահրել արցախյան կողմին կրակ բացել կամ հարվածներ հասցնել սահմանի երկայնքով՝ Իրանի ուղղությամբ: Հովհաննիսյանը նշել էր, որ այլընտրանք չունենալով, ադրբեջանական ստորաբաժանումները կարող են նահանջել կամ փախչել Իրանի տարածք։ Ըստ նրա՝ այդ ամենից խուսափելու համար իրանական կողմը պետք է կանխի կամ պարտադրի ձեռնպահ մնալ այդպիսի կուտակումներից։

Генеральный прокурор Армении Артур Давтян обратился к своему иранскому коллеге по вопросу обнаружения и нейтрализации террористов, переброшенных Турцией в регион и принимающих участие в военных действиях в зоне карабахского конфликта на стороне Азербайджана.
Учитывая, что азербайджанская армия ведет агрессивные боевые действия в непосредственной близости от границы с Ираном, вопрос обнаружения и нейтрализации террористов был затронут в письме, адресованном генеральному прокурору ИРИ.
Кроме того, Давтян поднял в Координационном совете генпрокуроров стран СНГ и Консультативном совете прокуроров Европы вопрос совершенных тяжких преступлений, вопиющих нарушений прав человека и международного гуманитарного права в ходе развязанной Азербайджаном при поддержке Турции войны в зоне карабахского конфликта.
Отмечено также, что в проводимых Азербайджаном военных операциях участвуют переброшенные из Сирии и Ливии наемники незаконных вооруженных террористических и экстремистских группировок. Имеющиеся данные свидетельствуют также о вовлеченности Турции в конфликт и ее влиянии на усугубление эскалации в зоне конфликта.
Давтян обратил внимание на то обстоятельство, что Азербайджан проводит широкомасштабные военные операции с применением запрещенных средств и методов ведения войны, по признаку национальной ненависти и опасной для жизни гражданского населения форме.