Ազգային ժողովը հոկտեմբերի 7-ին 89 կողմ, 0 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայներով երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է նախագիծ, որով նախատեսվում է մոտ 40 մլրդ դրամի չափով ավելացնել ՀՀ ռազմական ծախսերը:
Oրենքի նախագծով նշվում է, որ այն ուղղված է Հայաստանի զինված ուժերի և տնտեսության զորահավաքային ծավալման համար առավելագույն բարենպաստ պայմանների ստեղծմամբ ՀՀ վրա զինված հարձակման անմիջական վտանգը կանխելուն, ինչպես նաև պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց բնականոն գործունեությունն ու մարդկանց կյանքի և անվտանգության պաշտպանությունը ռազմական դրության պայմաններում ապահովելուն:

Национальное собрание Армении 7 октября приняло проект поправок в государственный бюджет, предусматривающий увеличение военных расходов на 40 млрд драмов (более $81 млн).
Проект о внесении изменений и дополнений в закон «О государственном бюджете Республики Армения на 2020 год» был принят единогласно, за него проголосовали 89 депутатов.
Проект направлен на создание максимально благоприятных условий для мобилизации ВС и экономики Армении с целью предотвращения прямой опасности вооруженного нападения на республику, а также обеспечения в условиях военного положения естественной деятельности органов государственного управления и местного самоуправления, физических и юридических лиц, защиту безопасности и жизни населения.