Փետրվարի 18-ին Թբիլիսիում տոնական միջոցառումներ են անցկացվել Հովհաննես Թումանյանի 140-ամյակի պատվին: Տոնակատարությունը սկսվել է մեծ գրողի պանթեոնում պսակ դնելուց եւ հիշատակի խոսքերով:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Հովհաննես Թումանյանի ծոռնուհի Ելենա Կոլեսնիկովան հայտնել է. «Տոնակատարությունը ծրագրվում էր շարունակել գրողի անվան գրադարանում: Բայց այն սենյակների ներկայիս սեփանատերը, որոնցից մեկում գտնվում էր Հովհաննես Թումանյանի գրասենյակը, իսկ ավելի ուշ` նրա անվան գրադարանը, դռները փակ է պահում»:
Միջոցառմանը մասնակցել են Վրաստանի հայկական համայնքի ներկայացուցիչները եւ Հայաստանի պատվիրակությունը, որի կազմի մեջ մտնում էին ՀՀ կրթության եւ գիտության նախկին նախարար Սերգո Երիցյանը, Հայաստանի Սոցապահովագրման Ֆոնդի նախագահ Վազգեն Խաչիկյանը, թումանյանագետ Սուսան Հարությունյանը:

18 февраля в Тбилиси были проведены праздничные мероприятия в честь 140-летия Ованеса Туманяна. Празднование началось с возложение венка и поминальной литургии у пантеона великого писателя.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net правнучка Ованеса Туманяна Елена Колесникова заявила: «Празднование планировалось продолжить в общественной библиотеке имени писателя. Но нынешний владелец комнат, в одной из которых находился кабинет Ованеса Туманяна и позже библиотека его имени, держит двери закрытыми».
В мероприятии участвовали представители армянской общины в Грузии и делегация из Армении, в состав которой входили экс-министр науки и образования РА Серго Ерицян, председатель Фонда соцстрахования Армении Вазген Хачикян, туманяновед Сусанна Арутюнян.