10 Հոկտեմբեր 2020 - 11:45 AMT
Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Մինսկի խմբի բոլոր համանախագահներին՝ միջնորդելու և հրադադարի հասնելու համար, ինչպես նաև Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովին:
«Հուսով եմ՝ հրադադարը կլինի խաղաղության գործընթացին վերադառնալու սկիզբը»,- ասել է նախագահ Սարգսյանը:
Նա «Մտքերի հայկական երկրորդ գագաթնաժողովում» անդրադարձել է Կովկասում իրադարձություններին՝ դրանք պայմանականորեն անվանելով C-20:
Նշվում է, որ գագաթնաժողովին մասնակցում է 500 ներկայացուցիչ աշխարհի տարբեր երկրներից՝ քաղաքական ու հասարակական գործիչներ, միջազգային կազմակերպությունների, համաշխարհային խոշոր ընկերությունների ղեկավարներ, հայտնի քաղաքագետներ ու վերլուծաբաններ:
Հոկտեմբերի լույս 10-ի գիշերը ՀՀ-ն և Ադրբեջանը Մոսկվայում արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով պայմանավորվել են կեսօրից ԼՂ հակամարտության գոտում հումանիտար նպատակներով կրակի դադարեցման մասին՝ դիակների և գերիների փոխանակման նպատակով։
Սակայն հոկտեմբերի 10-ին՝ 12։05-ից սկսած, Ադրբեջանն անտեսել է մարդասիրական նպատակներով հայտարարված կրակի դադարեցման մասին պայմանավորվածությունը ու հարձակվել «Կարախանբեյլի» կոչվող տեղամասի ուղղությամբ, ՊԲ ստորաբաժանումները դիմել են համապատասխան միջոցների՝ կասեցնելու հակառակորդի գրոհը։

10 Октябрь 2020 - 15:38 AMT
Президент Армении Армен Саркисян 10 октября выразил благодарность всем президентам стран-сопредседателей Минской группы – США, Франции и России – за посредничество и достижение прекращения огня в зоне карабахского конфликта, и особую благодарность – президенту Российской Федерации Владимиру Путину и министру иностранных дел РФ Сергею Лаврову. Об этом Саркисян сказал во время второго Армянского Саммита умов (Armenian Summit of Minds) в Ереване.
В ночь на 10 октября Армения и Азербайджан договорились о прекращении огня с полудня для обмена пленными и телами погибших и заявили, что при посредничестве сопредседателей Минской Группы ОБСЕ на основе базовых принципов урегулирования приступают к субстантивным переговорам с целью скорейшего достижения мирного урегулирования. Глав МИД 8 октября пригласил в Москву президент РФ Владимир Путин.
«Надеюсь, перемирие будет началом возвращения к мирному процессу», – сказал Саркисян.
В ходе саммита президент затронул разные темы, в том числе он поговорил о «С-20, то есть Caucasus-20 (Кавказ-20): то, что происходит между Нагорным Карабахом – Республикой Арцах и Азербайджаном, при вовлечении Турции. Проблема касается также Армении».
«Эти действия продолжаются уже почти две недели и отняли сотни жизней, стали причиной разрушений в Нагорном Карабахе, где были нанесены удары по селам и городам», – заявил президент.