19 Փետրվար 2009 - 11:06 AMT
Փետրվարի 19-ին Հայաստանի Հյուսիսային համալսարանում կայացել է «Թումանյանը եւ XXI դարը» կոնֆերենցիան: Հայ մեծ գրող Հովհաննես Թումանյանի 140-ամյակի տոնման առիթով Հյուսիսային համալսարանի ղեկավարությունը եւ «Լոռվա ձոր» հասարական կազմակերպությունը կոնֆերենցիա են անցկացրել Հյուսիսային եւ Ռուս-Հայկական (Սլավոնական) համալսարանների, ԵՊՀ-ի, Գեղարվեստի ակադեմիայի պրոֆեսորների մասնակցությամբ:
Կոնֆերենցիայի շրջանակներում Հյուսիսային համալսարանում կայացել է «Վերնատուն» թումանյանագիտական ուսումնական կենտրոնի բացումը, որը, Հյուսիսային համալսարանի ռեկտորի խոսքով, առավելագույնս նպաստելու է Թումանյանի հանճարի խորը ուսումնասիրությանը:
Փետրվարի 20-ին համալսարանի ղեկավարությունը ուղեւորություն կկազմակերպի Թումանյանի հայրենի Դսեղ գյուղ, որտեղ կկայանա պսակ դնելու արարողությունը այն գերեզմանին, որտեղ թաղված է գրողի սիրտը, ինչպես նաեւ հիշատակի խոսքեր կհնչեն Հովհաննես Թումանյանի պատվին:
Հովհաննես Թումանյանի հայրենի գյուղում թաղված է միայն գրողի սիրտը, որը երկար տարիներ պահվել է Հ.Թումանյանի տուն-թանգարանում, գրողն ինքը թաղված է Թբիլիսիում:

19 февраля в Северном университете Армении прошла конференция «Туманян и XXI век». В честь празднования 140-го юбилея Ованеса Туманяна руководство Северного университета и общественная организация «Лорва дзор» провела конференцию с участием проффесоров Северного и Российско-Армянского (Славянского) университетов, ЕГУ, Академии изящных искусств.
В рамках конференции в Северном университете прошло открытие туманяноведечского учебного центра «Вернатун», который, по словам ректора Северного университета, максимально будет способствовать глубокому изучению гения Туманяна.
20 февраля руководство университета организует поездку на родину Туманяна в село Дсех, где состоится церемония возложения венка к могиле, где похоронено сердце писателя, а также будет проведена поминальная литургия в честь Ованеса Туманяна.
В родном селе Ованеса Туманяна похоронено только сердце поэта, которое долгие годы хранилось в доме-музее О.Туманяна. Сам поэт похоронен в Тбилиси.