15 Հոկտեմբեր 2020 - 09:26 AMT
Հոկտեմբերի 14-ին Վարդենիսի տարածաշրջանում մարտական հերթապահություն իրականացնող զինտեխնիկային հակառակորդի հարվածի հետևանքով զոհվել է 2, տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ ստացել՝ 10 զինծառայող, հայտնում են Գլխավոր դատախազությունից:
ԱԹՍ-ի հարվածի մասին հայտարարվել էր հոկտեմբերի 14-ին, դրա հետևանքով նաև խոցվել էր ՀՀ տարածքում մարտական գործողության մեջ չգտնվող զրահատեխնիկա։ Հակառակորդի ԱԹՍ-ի հարվածից նաև 14-ամյա երեխա էր տուժել։
Դատախազությունից նշում են, որ ընդհանուր առմամբ սեպտեմբերի 27-ից սկսած՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ՀՀ-ի դեմ սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքով Հայաստանի տարածքում սպանվել է 1, մարմնական վնասվածքներ ստացել 3 (այդ թվում 1 անչափահաս) անձ։
«Ինչպես նաև սպանվել են 5 և մարմնական վնասվածքներ ստացել Հայաստանի տարածքում գտնվող, ռազմական գործողություններին ոչ մի կերպ չներգրավված 11 զինծառայող»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

15 Октябрь 2020 - 10:04 AMT
14 октября ВС Азербайджана нанесли удар по осуществляющей боевое дежурство военной технике в Варденисском районе Армении, в результате чего погибли двое военнослужащих ВС Армении, еще 10 получили ранения. Об этом сообщила пресс-служба Генпрокуратуры РА.
14 октября азербайджанские вооруженные силы нанесли удар по боевой технике, осуществляющей дежурство на территории Варденисского района Республики Армения, исходя только из необоснованных предположений о том, что техника «готова нанести удар по мирным населенным пунктам Азербайджана». Помимо военнослужащих, пострадал 14-летний мальчик.
Отмечается, что в результате агрессии ВС Азербайджана против Республики Армения всего с 27 сентября погибли 5 военнослужащих ВС Армении, 11 ранены. При этом, никто из них не был вовлечен в военные действия.