19 Փետրվար 2009 - 13:02 AMT
Հայ մեծ գրող Հովհաննես Թումանյանի 140-ամյակի տոնման օրը Հայաստանի Գրողների միության նախաձեռնությամբ հայտարարվել է «Գրքի ընծայման օր»: Ակցիայի նպատակը գրքի ընծայման վաղեմի կուլտուրայի վերածնությունն է, դպրոցականների եւ ուսանողների մեջ գրքի հանդեպ սեր սերմանելը:
Քարոզարշավին մասնակցում են «Զանգակ 97» հրատարակչությունը, որը 2000 գիրք է նվիրաբերել, «Բուկինիստ» գրախանութը, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը, Իրանական մշակութային կենտրոնը, Հայաստանի հինգ բուհեր: Քարոզարշավի շրջանակներում Հայաստանի գրողների միությունը 2000 գիրք է նվիրաբերելու զինվորական գրադարաններին, 500 նվիրվելու են ԵՊՀ-ին, որոնցից 300 նախատեսված են ուսանողների համար, 100 գիրք` համալսարանական գրադարանի եւ 100-ը` այսօր բաց «Վերնատուն» ընթերցասրահի համար:
Ակցիան կազմակերպվել է Մշակույթի նախարարության, Կրթության եւ գիտության նախարարության, Երեւանի քաղաքապետարանի, Հովհաննես Թումանյանի թանգարանի, Հայաստանի Ազգային գրադարանի, Երեւանի պետական համալսարանի, զանազան հասարակական կազմակերպությունների եւ դպրոցների աջակցությամբ:

День празднования 140-летия армянского писателя Ованеса Туманяна по инициативе Союза писателей Армении обьявлен «Днем дарения книги». Цель акции – возродить былую культуру дарения книг, привить любви школьников и студентов к литературе.
В акции участвуют издательский дом «Зангак 97» пожертвовавший 2000 книг, книжный магазин «Букинист», посольство США в Армении, Иранский культурный центр, пять ВУЗов Армении. В рамках акции только Союз писателей Армении пожертвует 2000 книг арамейским библиотекам, 500 будет подарено ЕГУ, из которых 300 предназначено для студентов, 100 книг – университетской библиотеки и 100 книг – для отрытого сегодня читального зала «Вернатун».
Акция организована при поддержке Министерства культуры, Министерства науки и образования, мэрии Еревана, музея Ованеса Туманяна, Национальной библиотеки Армении, Ереванского государственного университета, различных общественных организаций и школ.