Երեւանի պետական համալսարանում, Հովհաննես Թումանյանի 140 եւ ԵՊՀ 90-ամյակի պատվին բացվել է «Հովհաննես Թումանյանի հրապարակախոսությունը արդիականության զուգահեռներում» երկօրյա խորհրդաժողովը:
Խորհրդաժողովի առաջին օրը զեկույցներով հանդես են եկել ԵՊՀ բանասիրական բաժնի հայ գրականության ամբիոնի վարիչ Սամվել Մարտիրոսյանը «Հայոց ցեղասպանության արձագանքները Հովհաննես Թումանյանի հրապարակախոսության մեջ» վերնագրով, թումանյանագետ Սուսաննա Հովհաննիսյանի «Հրապարակախոս Թումանյանը «Հորիզոնի» խմբագրության տարիներին (1910-1912)» եւ այլ զեկույցներ:
Գիտաժողովի բացմանը ներկա էին մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, գիտության ու կրթության նախարար Սպարտակ Սեյրանյանը, ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Լիլիթ Թուխիկյանը եւ ԵՊՀ պրոֆեսորա-դասախոսական կազմը: Գիտաժողովի կազմակերպիչներն են Երեւանի պետական համալսարանն ու Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարանը Հայաստանի մշակույթի նախարարության աջակցությամբ:
Հովհաննես Թումանյանի 140-րդ հոբելյանի տոնակատարության շրջանակներում ԵՊՀ-ում բացվեց «Վերնատուն» ընթերցասրահը, որի շնորհիվ ԵՊՀ ուսանողները կկարողանան ավելի խորը ուսումնասիրել հայ մեծ բանաստեղծի ստեղծագործությունները:

19 Февраль 2009 - 16:51 AMT
В Ереванском государственном университете, в честь празднования 140-летия писателя Ованеса Туманяна и 90-летия ЕГУ открылась двухдневная конференция «Публицистика Ованеса Туманяна в параллелях современности».
В первый день конференции прозвучали доклады заведующего кафедрой армянской литературы на факультете армянской филологии ЕГУ Самвела Мартиросяна «Отголоски геноцида армян в публицистике Ованеса Туманяна», туманяноведа Сусанны Оганесян «Публицист Туманян в годы редакторства «Горизонта» (1910-1912)» и другие.
На открытии конференции присутствовали министр культуры Армении Асмик Погосян, министр науки и образования Спартак Сейранян, ректор ЕГУ Арам Симонян, директор дома-музея Ованеса Туманяна Лилит Тухикян и профессорско-преподавательский состав ЕГУ. Конференция организована Ереванским государственным университетом и домом-музеем Ованеса Tуманяна при поддержке Министерства культуры Армении.
В рамках празднования 140-го юбилея Ованеса Туманяна в ЕГУ был также открыт читальный зал «Вернатун», благодаря которому студенты ЕГУ смогут глубже изучать творчество великого армянского писателя.