21 Հոկտեմբեր 2020 - 06:06 AMT
Սերժ Սարգսյանը՝ Independent-ին․ Հակամարտությունը երբեք սառեցված չի եղել, Ադրբեջանը միշտ շարունակել է հարձակվել
ՀՀ երրորդ նախագահ, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության նախագահ Սերժ Սարգսյանը բրիտանական «The Independent պարբերականին տված հարցազրույցում քննադատել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վարչակազմն ու նրա կողմից սանձազերծված պատերազմը խելահեղություն անվանել։
Սարգսյանն ընդգծել է, որ քաղաքացիական բնակչությունը վճարում է Ալիևի խելահեղ երազանքի համար։
«Այս հակամարտությունը չի կարող լուծվել ռազմական ճանապարհով կամ ցանկացած այլ ձևով, որը կարող է ստիպել հայերին լքել իրենց տները Լեռնային Ղարաբաղում: Խաղաղությունը պետք է հաստատվի բացառապես բանակցությունների միջոցով»,-ասել է Սարգսյանը։
Ըստ նրա` Ադրբեջանի նախագահը շարունակաբար խոստացել է իր ժողովրդին, որ երբ ցանկանան, կարող են շատ արագ գրավել Արցախը։ Սակայն հիմա նրանք օգտագործում են իրենց զինանոցում առկա բոլոր զենքերը` ներառյալ Թուրքիայի կողմից ուղարկված ԱԹՍ-ներ և վարձկաններին, սակայն երեք շաբաթվա ընթացքում նրանց հաջողվել է ընդամենը մեկ ուղղությամբ բավականին խորանալ։
Սարգսյանն ասել է, որ թուրքական անօդաչու թռչող սարքերը ոչ միայն մեծ աջակցություն են ցուցաբերում ադրբեջանական հարձակումներին, այլև վկայում են, որ ռազմական գործողությունների վերաբերյալ որոշումներն ընդունվում են համատեղ:
Լրագրողի դիտարկմանը, թե Սարգսյանին հաջողվել է 25 տարվա ընթացքում զսպել հակամարտությունը, բայց նրա իրավահաջորդի իշխանության օրոք արդեն երկու մեծ բախում է տեղի ունեցել, Սարգսյանն ասել է, որ նպատակահարմար չի գտնում մեկնաբանել Հայաստանի ներկայիս իշխանությունների գործողությունները, ընդգծելով, որ Հայաստանն առերեսվում է արտաքին ագրեսիայի հետ, ուստի պետք է ներսում համախմբված լինել։
«Կարող եմ ասել, որ այս հակամարտությունը երբեք չի եղել սառեցված, անգամ եթե մեզ հաջողվել է երաշխավորել Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգությունը։ Փոքր մասշտաբներով, սակայն Ադրբեջանը բոլոր այս տարիներին շարունակել է հարձակվել մեզ վրա։ Իրական խաղաղությունը միայն հնարավոր է բանակցությունների միջոցով»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը։

21 Октябрь 2020 - 12:09 AMT
Третий президент Республики Армения, глава Республиканской партии Армении Серж Саргсян в интервью британскому изданию The Independent заявил, что конфликт в Нагорном Карабахе никогда не был заморожен, Азербайджан всегда продолжал нападения.
Саргсян осудил администрацию президента Азербайджана Ильхама Алиева и назвал развязанную им в сентябре войну в Карабахе сумасшествием. Саргсян подчеркнул, что гражданское население платит за сумасшедшие мечты Алиева.
«Этот конфликт не может быть решен военным путем или любым другим образом, который может вынудить армян покинуть свои дома в Нагорном Карабахе. Мир должен быть установлен исключительно посредством переговоров», – добавил он.
По словам Саргсяна, Алиев постоянно обещал своему народу, что когда захотят, они смогут очень быстро завоевать Арцах. Однако, как отметил экс-президент, сейчас Азербайджан использует все имеющееся в своем арсенале оружие, включая отправленные Турцией БПЛА и наемников, однако в течение трех недель ему удалось достаточно углубиться всего лишь в одном направлении.
При этом Саргсян сказал, что турецкие БПЛА не только являются большой помощью для азербайджанских атак, но также свидетельствуют, что решения относительно военных действий принимаются совместно.
На замечание журналиста, что Саргсяну «удавалось в течение 25 лет сдерживать конфликт, но при власти его преемника уже имело место два крупных столкновения», третий президент РА ответил, что не считает целесообразным комментировать действия нынешних властей Армении, подчеркнув, что Армения столкнулась со внешней агрессией, следовательно нужно изнутри быть сплоченными.
«Могу сказать, что конфликт никогда не был заморожен, даже если нам удалось гарантировать безопасность Армении и Нагорного Карабаха. В малых масштабах, однако Азербайджан все эти годы продолжал нападать на нас. Истинный мир возможен только посредством переговоров», – отметил Саргсян.