Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն հայտարարել է, որ Մոսկվան ողջունում է ՌԴ մայրաքաղաքում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ «հանդիպելու ցանկությունը»։ Այս մասին հայտնում է «ՏԱՍՍ»-ը։
PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանը տեղեկացրեց, որ այս պահին Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպում, առավել ևս՝ դրա օր և վայր, նախատեսված չէ։
«Ողջունելու այդ հայտարարությունը թերևս հիմնված է զուտ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի հարցազրույցներում հնչած պատասխանների հիման վրա։ Հարցազրույցում վարչապետը պատրաստակամություն է հայտնել և տեսականորեն չի բացառել, որ կարող է թե Մոսկվայում, թե այլ երկրում հանդիպում լինել, բայց այս պահին որևէ հիմք չկա խոսելու, որ կոնկրետ օր կամ կոնկրետ վայր կա հանդիպման համար»,- մասնավորապես, ասաց Գևորգյանը։
Ավելի վաղ Նիկոլ Փաշինյանը ՏԱՍՍ գործակալությանը հարցազրույցում պատրաստակամություն էր հայտնել մեկնել Ռուսաստանի մայրաքաղաք՝ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ադրբեջանական կողմի հետ հանդիպումներ ունենալու և բանակցելու։
Նույն գործակալության հետ զրույցում անձամբ Մոսկվա գնալու և կարգավորման ճանապարհներ գտնելու պատրաստակամություն էր հայտնել նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը: Այնուամենայնիվ, նա բազմաթիվ նախապայմաններ էր նշել՝ բանակցությունների անցնելուց առաջ:

На данный момент не назначена встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Об этом PanARMENIAN.Net сообщила пресс-секретарь премьера РА Мане Геворкян.
Комментируя заявление замглавы МИД РФ Андрея Руденко о том, что «Россия приветствует желание лидеров Армении и Азербайджана провести встречу в Москве», Геворкян отметила, что речь идет не о запланированной встрече, а о выраженной лидерами двух стран готовности провести встречу, о которой они заявили ранее в интервью ТАСС.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев выразили готовность отправиться в Москву для встречи по вопросу Нагорного Карабаха. Однако более конкретного обсуждения данного вопроса не было.
«Сейчас нет никаких оснований говорить, что назначено конкретное время или место проведения встречи», – заявила пресс-секретарь.