21 Հոկտեմբեր 2020 - 12:34 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ առնվազն այս փուլում դիվանագիտական լուծում Ղարաբաղի հակամարտությունը չունի, քանի որ Ադրբեջանն ասում է, որ որևէ այլ բանի, բացի Ղարաբաղի կապիտուլացիայից, համաձայն չէ։
«Պետք է արձանագրենք, որ այն, ինչի հետ մենք համաձայն ենք, կամ համաձայն կլինենք, դրան արդեն Ադրբեջանը համաձայն չէ։ Սա ցույց է տալիս, որ որևէ դիվանագիտական լուծման մասին խոսել անիմաստ է առնվազն այս փուլում։ Ես հետագայում կխոսեմ, թե որ փուլում դա հնարավոր կլինի դարձնել», – ասել է վարչապետը՝ կոչ անելով զինվորագրվել հանուն Արցախի հայերի իրավունքների համար։
Ըստ նրա՝ բոլոր հույսերն ու առաջարկները, թե պետք է դիվանագիտական լուծում գտնել, պետք է համարել ավարտված, որովհետև Ադրբեջանը փոխզիջման պատրաստ չէ։
«Ի՞նչ է նշանակում փոխզիջում. նշանակում է, որ քո դրած նշաձողից կարող ես ինչ-որ բան նվազեցնել հանուն լուծման՝ պայմանով, որ դիմացի կողմն էլ պետք է նշաձողից ինչ-որ բան իջեցնի», – նշել է Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ հիմա այն, ինչ այս տրամաբանության մեջ ընդունելի է հայկական կողմի համար, անընդունելի չէ Ադրբեջանի համար։
Մոսկվայում հոկտեմբերի 20-ին և 21-ին տեղի են ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի առանձին հանդիպումներն ՀՀ ու Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարներ Զոհրաբ Մնացականյանի ու Ջեյհուն Բայրամովի հետ։
Քննարկվել են անհետաձգելի հարցեր՝ կապված ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հրադադարի հաստատման վերաբերյալ ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման և հակամարտության կայուն կարգավորման համար պայմաններ ստեղծելու հետ։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что нужно осознавать, что карабахский конфликт, по крайней мере, на данном этапе и на достаточно долгое время не имеет дипломатического решения, так как Азербайджан заявляет, что не согласен ни на что, кроме капитуляции Карабаха. Такое заявление премьер сделал в прямом эфире в Facebook.
«Все те надежды, предложения, мысли о том, что необходимо найти дипломатическое решение – мы должны считать это законченным. Почему? Мы неоднократно говорили, что готовы решить вопрос путем компромисса. Что это означает? Компромисс означает, что можно занизить немного установленную планку во имя решения, при условии, что другая сторона также должна занизить свою планку», – заявил премьер.
Однако он отметил, что сейчас то, что по этой логике приемлемо для армянской стороны, неприемлемо для Азербайджана.
«Это свидетельствует о том, что говорить о дипломатическом решении бессмысленно, по крайней мере, на данном этапе. Позже я скажу, на каком этапе это можно будет сделать», – сказал премьер.
Он призвал всех записаться добровольцами на фронт для защиты Карабаха и Армении от азербайджано-турецкой агрессии.