Հայաստանի զինված ուժերն ու Արցախի պաշտպանության բանակը որևէ հրթիռ չեն արձակել Բարդա շրջանի ուղղությամբ, հայտարարել է պաշտպանության նախարարության խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
«Ադրբեջանական կողմի հայտարարությունը, թե, իբր, Հայաստանի տարածքից Բարդա շրջանի ուղղությամբ հրթիռային հարձակում է իրականացվել, կատարյալ սուտ է և կեղտոտ սադրանք»,-գրել է նա։
Հոկտեմբերի 27-ի առավոտյան՝ ժամը 10:00-10:15 սահմաններում, Ադրբեջանը, շարունակելով խախտել հայտարարված հրադադարը, անօդաչու թռչող սարքերով և հրթիռահրետանային միջոցներով հրետակոծել է ՀՀ հարավային սահմանի Իրանի հետ հատման կետի հայկական սահմանապահ ուղեկալի դիրքերը (Մեղրի-խմբ․): ՊՆ-ից հայտնել էին, որ պատասխան գործողություններ են եղել ու զգուշացրել՝ պետական սահմանի խախտման դեպքում ողջ զինանոցն ենք կիրառելու։

Армянские вооруженные силы и Армия обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) не запускали ракет в направлении Бардинского района Азербайджана. Об этом заявила пресс-секретарь Минобороны Армении Шушан Степанян.
«Заявление азербайджанской стороны о том, что якобы с территории Армении в направлении Бардинского района было совершено ракетное нападение, является абсолютной ложью и грязной провокацией. Ни ВС Армении, ни Армия обороны Арцаха не выпустили ни одной ракеты в указанном направлении», – отметила Степанян.
Утром 27 октября ВС Азербайджана, в очередной раз нарушив режим прекращения огня, беспилотниками (один из которых упал на территории Армении) и ракетно-артиллерийскими средствами обстреляли позиции армянской пограничной заставы на пункте пересечения южной границы Армении с Ираном. Есть раненые.