30 Հոկտեմբեր 2020 - 14:17 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համաձայն է, որ ՀՀ առաջին և երկրորդ նախագահներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և Ռոբերտ Քոչարյանը մեկնեն Մոսկվա՝ ռուսական էլիտայի ներկայացուցիչների հետ ԼՂ շուրջ ստեղծված իրավիճակը քննարկելու։ Այդ մասին հայտարարել է վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանը ֆեյսբուքյան իր էջում։
«ԼՂՀ երկրորդ և երրորդ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը և Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 20-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրել են, որ ՀՀ առաջին և երկրորդ նախագահներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և Ռոբերտ Քոչարյանը ցանկանում են մեկնել Մոսկվա՝ ռուսական էլիտայի ներկայացուցիչների հետ ԼՂ շուրջ ստեղծված իրավիճակը քննարկելու և քննարկումների արդյունքում Հայաստանի կառավարությանը ստեղծված իրավիճակից կոնկրետ լուծումներ առաջարկելու համար:
ԼՂՀ պաշտոնաթող նախագահներն առաջարկել են, որ հնարավոր այցի արդյունքները քննարկվեն Հայաստանի և ԼՂՀ նախկին և ներկա ղեկավարների հանդիպման ժամանակ: Վարչապետ Փաշինյանը, ընդգծելով, որ չի կարող խոչընդոտ հանդիսանալ ի նպաստ Հայաստանի և Արցախի հնարավոր որևէ քայլի՝ համաձայնել է առաջարկությանը»,-ասվում է գրառման մեջ:
Գևորգյանը հավելել է՝ իրենց տեղեկություններով՝ պաշտոնաթող նախագահները դեռևս Հայաստանից չեն մեկնել:
«Ամեն դեպքում, վարչապետը և կառավարությունը բաց են ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման առաջարկների համար և երբեք չեն հրաժարվել նման առաջարկների քննարկումից»,- ասել է նա:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян дал согласие на отъезд в Москву для обсуждения ситуации вокруг Карабаха бывших президентов Армении Левона Тер-Петросяна и Роберта Кочаряна, который находится под следствием. Об этом заявила пресс-секретарь премьера Мане Геворкян.
По ее словам, второй и третий президенты Республики Арцах (Нагорни-Карабахской Республики) Аркадий Гукасян и Бако Саакян на встрече с Пашиняном 20 октября заявили, что Тер-Петросян и Кочарян хотят отбыть в Москву, чтобы обсудить ситуацию вокруг Нагорного Карабаха с представителями российской элиты и по итогам обсуждений предложить правительству Армении конкретные решения ситуации.
«Экс-президенты НКР предложили обсудить итоги возможного визита в ходе встречи бывшего и нынешнего руководителей Армении и НКР. Премьер Пашинян, подчеркнув, что он не может стать препятствием ни для одного возможного шага в пользу Армении и Арцаха, согласился с предложением», – отметила Геворкян.
Она добавила, что экс-президенты еще не покинули Армению.
«В любом случае премьер-министр и правительство открыты для предложений по разрешению ситуации и никогда не отказывались обсуждать такие предложения», – заявила пресс-секретарь.
Ранее стало известно, что Кочаряну был возвращен его паспорт, вследствие чего он сможет покидать страну. Роберта Кочаряна, который был президентом Армении в 1998–2008 годы, в республике обвиняют в свержении конституционного строя и отмывании денег. Первое дело связано с разгоном акций протеста против результатов президентских выборов в марте 2008 года. Тогда столкновениях протестующих с полицией погибли десять человек, пострадали – около 200.