2 Նոյեմբեր 2020 - 14:06 AMT
ՀՀ-ն լրացուցիչ ապացույցներ է ներկայացրել ՄԻԵԴ՝ Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների մասին
ՀՀ կառավարությունը ՄԻԵԴ (Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան) է ներկայացրել լրացուցիչ ապացույցներ՝ ադրբեջանական ուժերի կողմից մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների վերաբերյալ:
Կառավարությունը պատրաստակամություն է հայտնել պահպանել հումանիտար հրադադարի մասին համաձայնությունը, որը ձեռք է բերվել կողմերի միջև հոկտեմբեր ամսին՝ ռազմագերիների և դիակների փոխանակման նպատակով:
Հաշվի առնելով ռազմագերիների կյանքին սպառնացող վտանգը՝ Կառավարությունը Եվրոպական դատարանին խնդրել է Ադրբեջանի կառավարության նկատմամբ, որպես Կոնվենցիայի բարձր պայմանավորվող կողմ կիրառել հետևյալ միջոցները՝
1. Կոնվենցիայով, ինչպես նաև 1949 թ. օգոստոսի 12-ի Ժնևյան Երրորդ և Չորրորդ կոնվենցիաներով և միջազգային մարդասիրական իրավունքի բոլոր կիրառելի կանոններով նախատեսված պարտավորություններից ելնելով՝ ձեռնպահ մնալ՝
Ա. Ռազմագերիների և քաղաքացիական այն անձանց նկատմամբ, որոնք հայտնվում են ադրբեջանական ուժերի ենթակայության տակ նվաստացուցիչ վերաբերմունք, խոշտանգումներ, կամայական մահապատիժ, ինչպես նաև այլ արգելված վարքագիծ ցուցաբերելուց,
Բ. Հայ զինվորների դիակները խեղելուց:
2. Տեղեկատվություն ներկայացնել ռազմագերիների թվի, անունների և ներկայումս պահվող ռազմագերիների վերաբերյալ, ինչպես նաև մանրամասներ նրանց բժշկական վիճակի և բժշկական անձնակազմի կողմից զննության ենթարկված լինելու վերաբերյալ»,- ասված է հաղորդագրության տեքստում:
Ավելի վաղ ՄԻԵԴ-ը բավարարել է 3 հայ ռազմագերիների գործով հրատապ միջոցի կիրառումը։ ՄԻԵԴ-ը ադրբեջանական լրատվամիջոցներում տարածված տեսանյութում երևացող 3 հայ ռազմագերիների գործով մինչև նոյեմբերի 3-ը Ադրբեջանի կառավարությունից տեղեկություններ է պահանջել նրանց գտնվելու վայրի, պահման պայմանների և բժշկական սպասարկման վերաբերյալ:

Правительство Армении представило в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) дополнительные доказательства грубых нарушений азербайджанскими ВС прав человека.
Армянское правительство выразило готовность соблюдать соглашение о прекращении огня в гуманитарных целях, достигнутое сторонами в октябре с целью обмена военнопленными и телами погибших.
Учитывая угрозу жизни военнопленных, правительство РА попросило ЕСПЧ применить в отношении правительства Азербайджана, как высокой договаривающейся стороны Конвенции, следующие меры:
1. Исходя из обязательств, предусмотренных Конвенцией, а также Третьей и Четвертой Женевскими конвенциями от 12 августа 1949 года и всеми применимыми нормами международного гуманитарного права, воздерживаться от:
А) Унижающего достоинство обращения, пыток, самовольных казней, а также иного запрещенного поведения в отношении военнопленных и гражданских лиц, оказавшихся под контролем азербайджанских сил,
Б) Нанесения увечий телам армянских военнослужащих.
2. Предоставить информацию о количестве, именах военнопленных и условиях их содержания в настоящее время, а также подробности о состоянии их здоровья, а также касательно прохождения ими медицинского осмотра.
В сети неоднократно появлялись видео, на которых азербайджанцы бьют, издеваются и унижают достоинство попавших к ним в плен армянских военнослужащих. Есть также кадры расстрела нескольких армянских военнопленных азербайджанскими солдатами. Кроме того, зафиксированы случаи обезглавливания армянских солдат. В одном случае они даже выложили соответствующую фотографию на странице убитого в соцсети. Некоторым убитым армянам отрезали уши.