Հայաստանի Մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը հրաման է ստորագրել «Արվեստների երախտավոր» բարձրագույն պարգեւի արժանացման մասին: 2009թ. «Արվեստների երախտավոր» տիտղոսին արժանացան ութ արվեստի գործիչներ: Առաջին երկու պարգեւներին արժանացան թատերական գործիչները: Նրանք էին ԽՍՀՄ Ժողովրդական արտիստ Սոս Սարգսյանը, որը պարգեւատրվեց Հայաստանի արվեստի մեջ ներդրած բազմամյա ավանդի համար, եւ Հայաստանի Արվեստի վաստակավոր գործիչ, գրող Պերճ Զեյթունցյանը, որը պարգեւատրվեց հայ արվեստի եւ գրականության մեջ ներդրած բազմամյա ավանդի համար:
«Մեր մրցանակը ժողովրդական բնույթ ունի, քանի որ բոլորը, ում մենք այս տարի կարժանացնենք «Արվեստների երախտավոր» տիտղոսին, մեր ազգային հպարտությունն են»,- հայտնել է Հասմիկ Պողոսյանը եւ ավելացրել,- ոչ մեկի մտքով չի անցնի, որ այդ անձինք արժանի չեն այդ կոչմանը»:
«Մեծ պատիվ է նման պարգեւ ստանալը: Ցավոք, այսօր ես ազդեցություն չունեմ հասարակության վրա, բայց ես ցանկանում եմ երիտասարդությանը կոչ անել, որպեսզի նրանք հիշեն իրենց արմատների մասին եւ այն մասին, թե ով են իրենք»,- պարգեւատրման արարողության ժամանակ ասել է Սոս Սարգսյանը: Կտրուկ քննադատության ենթարկելով ժամանակակից հայկական հեռուստասերիալները` դերասանը հայտնել է, որ դրանք ազգն ինքնաոչնչացման են տանում, «քանի որ մենք կորցնում ենք մեր արմատները, իսկ առանց արմատների ոչինչ չի կարող աճել»:
Մոսկովյան «Հայ մշակույթի զարգացման ֆոնդի» նախագահ Մեցցո Իգիթյանն իր հերթին Սոս Սարգսյանին եւ Պերճ Զեյթունցյանին հոգեւոր ժառանգության բազմապատկման եւ հայ մշակույթի մեջ ներդրած ակնառու ավանդի համար պարգեւատրեց ֆոնդի բարձրագույն պարգեւներով` «Կարոտ» մրցանակով եւ քանդակագործ Ֆրիդ Սողոյանի աշխատանքը հանդիսացող բրոնզե արձանիկներով:

23 Февраль 2009 - 14:34 AMT
Министр культуры Армении Асмик Погосян подписала указ об учреждении высшей премии “Корифей искусств”. В 2009 году титул “Корифей искусств” будет присужден восьми деятелям искусств. Первые две премии “Корифеев искусств” были присуждены представителям театральной среды. Ими стали Народный артист СССР Сос Саркисян, награжденный за многолетний вклад в искусство Армении, и Заслуженный деятель искусств Армении писатель Перч Зейтунцян, награжденный за многолетний вклад в армянское искусство и литературу.
“Учрежденная нами премия имеет народный характер, так как все, кому в нынешнем году мы присудим титул “Корифея искусств”, являются национальными достояниями, – заявила Асмик Акопян и добавила, – ни у кого не может возникнуть сомнения, что эти личности достойны подобного звания ”.
“Большая честь получить подобную награду. К сожалению, сегодня у меня нет влияния на общественность, но я хочу призвать молодежь, чтобы они вспомнили о своих истоках и о том, кем они являются”, – сказал во время церемонии награждения Сос Саркисян. Подвергнув резкой критике современные армянские сериалы, актер заявил, что они ведут к саморазрушению нации, “так как мы теряем наши корни, а без корней ничто не может прорасти”.
В свою очередь, председатель московского «Фонда развития армянской культуры» Меццо Игитян наградил Соса Саркисяна и Перча Зейтунцяна за приумножение духовного наследия и выдающийся вклад в развитие армянской культуры высшими наградами фонда премии “Карот” и бронзовыми статуэтками работы скульптора Фрида Согояна.