Եզդի համայնքի ևս մեկ ջոկատ ավարտում է մարտական պատրաստության վարժանքները։ Արցախը պաշտպանելու է մեկնում Ապրիլյան պատերազմի հերոս, ազգությամբ եզդի Քյարամ Սլոյանի անվան ջոկատը, տեղեկացնում է Պաշտպանության բանակը։
20-ամյա Քյարամ Սլոյանը զոհվել էր Թալիշում՝ 2016-ի ապրիլի սկզբին ծավալված քառօրյա պատերազմի ընթացքում, ադրբեջանական գրոհը կասեցնելիս: Նրա մարմինն անարգվել էր ադրբեջանցիների կողմից՝ ի թիվս այլ զինվորների: Սլոյանների ընտանիքը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ Ադրբեջանի դեմ հայցով:
Պաշտպանության բանակը տեսանյութ է հրապարակել ջոկատի մասին։
Ավելի վաղ եզդիների 2 ջոկատ է մեկնել առաջնագիծ։ Առաջին ջոկատում էր նաև Ապրիլյան պատերազմի հերոս Քյարամ Սլոյանի ավագ եղբայրը։

Очередной отряд езидов Армении завершил учения боевой подготовки и отправится на передовую в зоне карабахского конфликта. Об этом сообщает Армия обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
Отряд назван в честь езида Кярама Слояна, обезглавленного азербайджанцами в ходе Апрельской войны 2016 года в Карабахе.
Это не первый отряд езидов, который принимает участие в защите Арцаха, многие члены езидской общины Армении примкнули к рядам защитников отечества.
Ранее на передовую отправились 2 отряда езидов. В первым отряде был и старший брат героя апрельской войны Кярама Слояна.