6 Նոյեմբեր 2020 - 15:30 AMT
Ազգությամբ արաբ, Սիրիայի ևս 3 քաղաքացի է ներգրավվել որպես մեղադրյալ, միջնորդություն է ներկայացվել դատարան` նրանց նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ, տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեն։
Նախաքննության ընթացքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ ազգությամբ արաբ, Սիրիայի ևս 3 քաղաքացի որպես վարձկան ներգրավված է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից Արցախի և Հայաստանի դեմ իրականացվող ռազմական գործողություններին:
Նոյեմբերի 6-ին որոշումներ են կայացվել Աբու Սթեֆ ալ–Հինդավիին, Ահմադ ալ-Տայեբին և Աբու Դիաբ Հալաբին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածով (միջազգային ահաբեկչություն, պատժվում է 12-20 տարի կամ ցմահ ազատազրկմամբ), 34-390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 3-րդ մասի 1-ին կետով (միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումները զինված ընդհարումների ժամանակ, պատժվում է 12-20 տարի կամ ցմահ ազատազրկմամբ) և 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (վարձկանություն, պատժվում է 3-7 տարի ազատազրկմամբ)) որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին:
Նույն օրը որոշումներ են կայացվել նրանց նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու մասին և միջնորդություններ ներկայացվել Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ վերջիններիս նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ:
Ավելի վաղ ՊԲ ստորաբաժանումները մարտական գործողությունների ընթացքում գերեվարել են 2 սիրիացի վարձկանի։ Արցախում գերեվարված Սիրիայի քաղաքացի Յուսեֆ Ալաբեթ Ալ Հաջիին մեղադրանք է առաջադրվել , նա կալանավորվել է։

6 Ноябрь 2020 - 16:53 AMT
Еще троим гражданам Сирии, арабам по национальности, были выдвинуты обвинения в наемничестве в войне против армян Карабаха. Соответствующее ходатайство о применении к ним ареста в качестве меры пресечения было предоставлено в суд, сообщает Следственный комитет Армении
В ходе предварительного следствия были получены фактические доказательства их войны на стороне Азербайджана.
6 ноября были приняты решения о привлечении обвиняемых к ответственности по статье 389 УК РА (международный терроризм, наказывается лишением свободы на срок от 12 до 20 лет или пожизненным лишением свободы), пункту 1 части 1 статьи 34-390, пункту 1 части 3 (серьезные нарушения норм международного гуманитарного права во время вооруженных столкновений, наказывается лишением свободы на срок от 12 до 20 лет или пожизненным лишением свободы) и части 3 статьи 395 (участие в наемных вооруженных группах, наказывается лишением свободы на срок от 3 до 7 лет).
В тот же день были приняты решения об объявлении их в розыск и представлены ходатайства в суд общей юрисдикции первой инстанции Еревана о применении к ним ареста в качестве меры пресечения.
Ранее подразделения Армии обороны в ходе боевых действий взяли в плен 2 сирийских наемников. Террористам предъявлены обвинения, они арестованы.