Այսօր Խոսքի ազատության պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը եւ փորձագետ Մեսրոպ Հարությունյանը ներկայացրել են Հայաստանի զանգվածային լրատվական միջոցների եւ լրագրողների իրավունքների խախտումների մասին ամենամյա զեկույցը 2008թ. համար: Զեկույցի ներկայացման ընթացքում Մեսրոպ Հարությունյանը զուգահեռներ անցկացրեց 2003թ. եւ 2008թ. լրագրողների իրավունքների խախտման փաստերի միջեւ: Հենց 2003թ. եւ 2008թ. Հայաստանում նախագահական ընտրություններ տեղի ունեցան: «Ինչպես բոլորին հայտնի է, այդ ժամանակ ամենից հաճախ են նման խախտումներ արձանագրվում»,- ասել է Աշոտ Մելիքյանը:
Ներկայացված զեկույցի համաձայն, 2003թ. արձանագրվել է նման խախտումների 25 դեպք, իսկ 2008թ. դրանց թիվը հասել է 48-ի: Փորձագետներն այդ խախտումները բաժանեցին մի քանի խմբի: Առաջին խմբի մեջ մտնում է լրագրողների հանդեպ ֆիզիկական բռնությունը, երկրորդի մեջ` ԶԼՄ եւ նրա աշխատակիցների վրա գործադրվող ճնշումը, երրորդ խումբը տեղեկատվության ստացման եւ տարածման իրավունքի խախտումն է:
Բայց, ինչպես նկատեցին զեկույցի հեղինակները, ամենից շատ հայկական ԶԼՄ-ը եւ լրագրողները բախվում են ցենզուրայի հետ: Եթե անցյալ տարի ԶԼՄ դեմ կիրառվում էին կոծկված ցենզուրայի զանազան մեթոդներ, ապա 2008թ., երկրի տեղեկատվական կազմակերպությունների գնահատմամբ, հատկապես կառավարության եւ ընդդիմության միջեւ հակամարտությունների ժամանակ, ցենզուրան, որը օրենքի խախտում է հանդիսանում, բացահայտ կիրառվում էր: Մեսրոպ Հարությունյանի խոսքով, կառավարությունը պետք է բարենպաստ պայմաններ ստեղծի լրագրողների եւ ԶԼՄ համար եւ պահպանի խոսքի ազատության իրավունքը:

Сегодня президент Комитета по защите свободы слова Ашот Меликян и эксперт Месроп Арутюнян представили ежегодный доклад о нарушениях прав журналистов и средств массовой информации в Армении за 2008 год. В ходе представления доклада Месроп Арутюнян провел параллели между фактами нарушений прав журналистов в 2003 и 2008 годах. Именно в 2003 и в 2008 годах в Армении проходили президентские выборы. «Как известно всем, в это время чаще всего фиксируются такие нарушения», – сказал Ашот Меликян.
Согласно представленному докладу, 2003 году было зафиксировано 25 случаев подобных нарушений, а 2008 их число возросло до 48. Эксперты разделили эти нарушения на несколько групп. В первую группу входит физическое насилие в отношении журналистов, во вторую – давление на СМИ и на их сотрудников, третья группа – это нарушения права получения и распространение информации.
Но, как отметили авторы доклада, больше всего армянские СМИ и журналисты сталкиваются с цензурой. Если в прошлом году против СМИ применялись разные методы замаскированной цензуры, то в 2008 году, по оценкам информационных организаций страны, особенно во время конфликтов между правительством и оппозицией, цензура, которая является нарушением закона, применялась открыто. По словам Месропа Арутюняна, правительство должно создать благоприятные условия для журналистов и СМИ и соблюдать право на свободу слова.