12 Նոյեմբեր 2020 - 11:57 AMT
Ազգային անվտանգության ծառայության, արտակարգ իրավիճակների նախարարության ու այլ պետաշխատողներ չպետք է կատարեն վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանձնարարականները, հայտարարել է «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իվետա Տոնոյանը՝ ընդդիմադիր կուսակցությունների ներկայացուցիչների հրավիրած ասուլիսին։
Հայաստանում նոյեմբերի 11-ին ընդդիմադիր 17 կուսակցություն բողոքի ցույց է իրականացրել՝ ընդդեմ նոյեմբերի 10-ին կնքված պատերազմի դադարեցման համաձայնագրի։ Կուսակցական մի շարք առաջնորդներ բերման էին ենթարկվել։
Ընդդիմադիրները հայտնել են, որ նոյեմբերի 12-ին՝ ժամը 17:00-ին երթ են անելու։ Ըստ նրանց՝ համաձայնագիրն «ունի որոշակի անդառնալիություն, սակայն պետք է ՀՀ-ում լինի նոր կառավարություն, որը դաշնակիցների հետ հարաբերություններ կունենա»։
Ըստ ընդդիմադիրների՝ բանակցությունները թիկունքում են ընթացել, իսկ իրենք պայքարում են ոչ թե պատերազմի համար, այլ այն պատճառով, որ իշխանությունը կորցրել է քաղաքական խնդիրներ լուծելու լեգիտիմությունը։ Ընդդիմադիրների խոսքով՝ իրենք դեմ չեն խաղաղապահներին հակառուսական տրամադրություններ չունեն, սակայն դաշնակիցների հետ նոր հարաբերություններ են պետք։

Заявление по Карабаху, подписанное 10 ноября премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентами России и Азербайджана Владимиром Путиным и Ильхамом Алиевым, «имеет определенную необратимость, но в Армении должно быть новое правительство, которое будет поддерживать отношения с союзниками». Об этом заявили представители оппозиционных партий Армении.
В Армении 11 и 12 ноября проходят митинги 17 оппозиционных партий. Участники митинга требуют отставки премьера Армении Никола Пашиняна и пересмотра соглашения по Карабаху. Полиция разгоняет митинги и задерживает участников и организаторов. Проведение митингов в Армении запрещено из-за военного положения в стране.
Как заявила депутат от фракции «Процветающая Армения» Ивета Тоноян на пресс-конференции, созванной представителями оппозиционных партий, Служба национальной безопасности, МЧС и другие госслужащие не должны выполнять указания премьер-министра РА Никола Пашиняна.
По мнению оппозиции, переговоры по Карабаху проходили за кулисами, а они сейчас ведут борьбу не из-за войны, а потому, что правительство утратило легитимность для решения политических проблем. Как заявляют в оппозиции, они не против миротворцев, у них нет антироссийских настроений, но им нужны новые отношения с союзниками.
По словам Хачика Галстяна из партии «Родина», если будет новый переговорщик, то будут новые условия.