15 Նոյեմբեր 2020 - 19:14 AMT
Նոյեմբերի 15-ի երեկոյան «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար, ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանն ազատ է արձակվել, փոխանցում է «Ազատություն» ռադիոկայանը։
Հոկտեմբերի 15-ին Վանեցյանը հրավիրվել էր ԱԱԾ, ապա՝ ձերբակալվել։ Ազգային անվտանգության ծառայությունը նրան մեղադրանք էր առաջադրել իշխանության յուրացման նախապատրաստման, պետական, քաղաքական կամ հասարակական գործչի գործունեությունը դադարեցնելու նպատակով սպանության նախապատրաստման և ապօրինի զենք-զինամթերք պահելու կասկածանքով։
Ազգային անվտանգության ծառայությունը նույն հոդվածներով մեղադրանք էր առաջադրել նաև Հանրապետական կուսակցության անդամ Վահրամ Բաղդասարյանին, Սիսիանի ջոկատի հրամանատար Աշոտ Մինասյանին։
Նրանք մեղադրանքները չեն ընդունում։ Փաստաբանները հայտարարում են քաղաքական հետապնդման մասին։
Հայաստանում նոյեմբերի 11-ից ցույցեր են ՝ ընդդեմ ՀՀ, Ադրբեջանի ու ՌԴ-ի միջև ձեռք բերցած պատերազմի դադարեցման համաձայնության։ Վանեցյանն ու ընդդիմադիր մի շարք գործիչներ բերման էին ենթարկվել նաև հանրահավաքների ընթացքում։

15 Ноябрь 2020 - 19:15 AMT
Бывший глава Службы национальной безопасности Армении, лидер партии «Родина» Артур Ванецян, задержанный 14 ноября по подозрению в покушении на убийство премьер-министра РА Никола Пашиняна, 15 ноября отпущен на свободу.
Ванецян 14 ноября был приглашен в следственный департамент и задержан. Ему вменяли подготовку убийства премьера группой лиц по предварительному сговору, соучастие в незаконном приобретении, сбыте, хранении оружия, а также подготовку узурпации власти.
Шенгавитский суд признал задержание Ванецяна неправомерным и освободил его прямо в зале после заседания.
После выхода из здания суда Ванецян заявил собравшимся, что не совершал никакого преступления.
Экс-глава СНБ Армении – один из организаторов митингов 16 оппозиционных партий против заявления по Карабаху, подписанного 10 ноября премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентами России и Азербайджана Владимиром Путиным и Ильхамом Алиевым.