17 Նոյեմբեր 2020 - 12:04 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ Շավարշ Քոչարյանն ազատվել է արտաքին գործերի նախարարի տեղակալի պաշտոնից։
«Ղեկավարվելով «Հանրային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ Շավարշ Քոչարյանին ազատել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալի պաշտոնից», – նշված է վարչապետի՝ նոյեմբերի 17-ի որոշման մեջ:
Քոչարյանը 2008-ի սեպտեմբերի 13-ին նշանակվել էր Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ, 2018-ին վերանշանակվել էր այդ պաշտոնում։
Նոյեմբերի 16-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ԱԳ նախարարին որոշել է ազատել աշխատանքից, գրեթե զուգահեռաբար նախարարության մամուլի խոսնակը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղադրել էր նախարարի հրաժարականի դիմումը։

Решением премьер-министра Армении Никола Пашиняна Шаварш Кочарян освобожден от должности замминистра иностранных дел РА.
Решение подписано 17 ноября.
Кочарян был назначен заместителем министра иностранных дел Армении 13 сентября 2008 года, а в 2018 году был повторно назначен на эту должность.
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 16 ноября подал в отставку. При этом сам Пашинян заявил в ходе заседания парламента, что принял решение об увольнении министра иностранных дел РА.
16 ноября Пашинян заявил, что помимо передачи некоторых территорий в переговорный процесс по Карабаху входил также вопрос передачи Шуши. За этим заявлением премьера последовало заявление официального представителя МИД Армении Анны Нагдалян о том, что ни на одном этапе мирного процесса карабахского урегулирования не стоял вопрос об отказе от города Шуши.