Կանադահայ երգչուհի Մարիամ Մաթոսյանը հավակնում է «Canadian Folk Music Award» երաժշտական մրցանակի երկու անվանակարգերում: Ինչպես հաղորդում է GreenvilleOnline.com-ը, երգչուհին խոստովանել է, որ առաջինը նրա երաժշտությունը ամենեւին էլ հայերը չեն գնահատել եւ հավելել է, որ գուցե իր ստեղծագործության երկրպագուները խոսքերը չեն հասկանում, սակայն գնահատում են մեղեդին: Ըստ Մարիամ Մաթոսյանի, երգերը նա կատարել է տարբեր փառատոների ժամանակ եւ համերգներով հանդես է եկել ԱՄՆ-ում ու Կանադայում:
Իր առաջին «Տնից հեռու» ալբոմը, որ լույս ընծայվեց 2004 թվականին, Մարիամ Մաթոսյանը նվիրել է իր տատիկի` Մարիամ Տեր-Հովհաննիսյան Մարգարյանի հիշատակին, որի պատվին էլ անվանակոչել են ապագա երգչուհուն: Մարիամի կատարած երգերը երաժշտական պատմություն են կորցրած տան հանդեպ կարոտի, սիրո եւ կորուստների մասին: «Այդ երգերը դեռեւս իմ տատիկն է կատարել, իսկ ես երգել եմ սովորել իմ մայրիկից»-հավելել է երգչուհին:
«Տնից հեռու» ալբոմի կոմպոզիցիաները պարբերաբար հնչել են CBC ռադիոյի եթերում, իսկ ալբոմն ընդգրկվել է ամերիկյան «Արձագանք» ռադիոհաղորդման կազմած 25 լավագույն ալբոմների ցանկում: Մարիամ Մաթոսյանի հաջորդ «In the Laght» ալբոմն ունկնդիրներն ընդունել են նույնքան լավ, որքան եւ նախորդը:

24 Февраль 2009 - 18:16 AMT
Канадская певида армянского происхождения Мариам Матосян номинирована в двух номинациях музыкальной премии “Canadian Folk Music Award”. Как передает GreenvilleOnline.com, певица призналась, что первыми ценителями ее музыки не были армяне и добавила, что возможно почитатели ее творчества не понимают слов песен, но ценят мелодию. По словам Мариам Матосян, песни она исполняла на различных фестивалях и выступала с концертами в США и КАнаде.
Свой первый альбом “В дали от дома” (Far From Home), вышедший 2004 году, Мариам Матосян посвятила памяти своей бабушки Мариам Тер-Оганесян Маркарян, в честь которой назвали будущую певицу. Песни исполняемые Мариам представляют собой музыкальное повествование о тоске по утраченному дому, любви и о потерях. «Эти песни исполняла еще моя бабушка, а я научилась им у матери», – добавила певица.
Композиции из ее альбома “В дали от дома” периодически выходили в эфире радио CBC, а сам альбом вошел в список 25-и лучших альбомов, составленный американской радиопрограммой “Эхо”. Следующий альбом Мариам Матосян “In the Light” аудитория не менее тепло, чем предыдущий.