19 Նոյեմբեր 2020 - 12:27 AMT
Սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ՝ Արցախն իր լրահամալրման պլանն իրականացրել է 70%-ով, ՀՀ-ն՝ 52%-ով, այստեղ «հանցագործություն է կատարվել», երկրի ղեկավարը կանգնեցրել է լրահամալրման բարդ գործընթացը և կամավորականներին առաջնագիծ ուղարկել, հայտարարել է ԳՇ նախկին պետ Մովսես Հակոբյանը, փոխանցում է Para Tv-ն ։
Ըստ նրա՝ պաշտոնատար անձինք, ովքեր պատասխանատու են այս գործընթացի համար ու գիտեն, որ գալու է ժամանակը, որ պատասխան են տալու, ձայնագրել են այս խոսակցությունը։
Հակոբյանի խոսքով` կամավորականները, չեն ունեցել սպառազինության ու հանդերձանք, դրանք միայն լրահամալրման համար են նախատեսված եղել։ Ըստ նրա՝ կամավորակնները ներդաշնակված չեն գործող անձնակազմին, առաջին իսկ մարտի ժամանակ նրանց մի մասը կոտորվել է մարտի դաշտում, մյուսը՝ փախչել։
«Թիվ կասեմ, որը ձեզ կսարսափեցնի։ Պատերազմի 5-րդ օրն արդեն Արցախում 1500 հոգի փախած մարդ կար, որոնք իզոլացվել են տարբեր տեղեր, որպեսզի չգան ՀՀ ու խուճապ չառաջացնեն»,- ասել է Հակոբյանը՝ հավելելով, որ այդ մարդիկ կերակրվել են բանակի սննդով ու հսկվել զինռեսուրսների հաշվին։
Ըստ նրա՝ մինչև պատերազմի 3-րդ օրը բանակը որևէ զիջում չի ունեցել, զինվորները մինչև վերջ են մարտնչել, հակառակորդը մխրճվել է, քանի որ լրահամալրում չենք ունեցել։
Նրա խոսքով՝ սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերման ոլորտում ևս խնդիրներ են եղել, ըստ Հակոբյանի՝ ՌԴ կառավարության որոշմամբ արգելված է ՍՈւ 30-ների զինամթերքն այլ երկրին վաճառել, հայկական ՍՈւ-երն այսօր ՀՀ-ում են առանց զինամթերքի։
Հակոբյանի խոսքով՝ ԼՂ-ում գտնվելու ժամանակ իր հիմնական գործն այն է եղել, որ չեզոքացնի ոչ զինվորականների մուտքը հրամանատարական կետ և հրամանատարի գործունեությանը միջամտելուն, ամբողջությամբ չի հաջողվել։
Պատասխանելով վարչապետի տիկնոջ Աննա Հակոբյանի՝ ռազմական գործողությունների ղեկավարմանը մասնակցելու մասին հարցին՝ Հակոբյանն ասել է, որ մեկ անգամ է նրան տեսել հրամանատարական կետում, էկրանի առաջ նստած, դիտել են Մատաղիսի գործողությունները, որևէ բանի նա չի միջամտել։
«Դրանից հետո ես մոտեցա, խնդրեցի տիկին Աննային, ասացի՝ այսպիսի դիտարժան բաներ չի լինելու, մյուս ուղղություններում մարտեր են, նպատակահարմար կլինի, որ գնաք, տղաները խոսում են, գոռում են, կարող է նաև հայհոյեն և կաշկանդվում են ձեզնից։ Ասաց՝ լավ։ Մի 20 րոպե նստեց, գնաց, 4 ժամից ինձ կանչեցին Երևան։ ՊՆ ղեկավարն ինձ ասաց, որ վարչապետի հրաման կա, որ այլևս ես չգնամ այնտեղ»,- հայտարարել է Հակոբյանը։
Խոսելով ԳՇ նախկին պետ Արտակ Դավթյանի նշանակման մասին՝ Հակոբյանն ասել է, որ Փաշինյանը Գլխավոր շտաբի պետ է նշանակել ամենաանպատրաստ գեներալին. «այդ օրվանից սկսել է բանակի քանդման գործընթացը։ Սա դավաճանություն չէ, անգրագիտություն է, և պատերազմի արվեստին ու ղեկավարման համակարգին չտիրապետել»։
Մովսես Հակոբյանը ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնից ազատվել է 2018-ի մայիսին։ Այդ ժամանակ նրան փոխարինել է Արտակ Դավթյանը, որը պաշտոնավարել էր մինչև 2020-ի հունիս։
Ըստ նրա՝ կռվողները տեսել են որտեղ է խնդիրը, իսկ այդ խնդիրներն ավելի վաղ դրվել են նաև վարչապետի սեղանին։
«Երբ ազատվել եմ Գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնից, իսկ ես հեշտությամբ չեմ ազատվել այդ պաշտոնից, որովհետև վարչապետն իրավասու չէ ազատելու, ասել եմ՝ եթե հրամանը գրեք բողոքարկելու եմ, որովհետև սա լուրջ պաշտոն է։ Հիմնավորում եմ պահանջել վարչապետից ինձ պաշտոնից ազատելու համար, տևել է 5 օր, հիմնավորումը բերվել է, ինձ բավարարել է և ասել եմ՝ իրավունք ունեք, չեմ բողոքարկելու, նաև առաջարկել եմ պաշտոնյայի, ով կարող է ինձ փոխարինել»,- նշել է նա։
Հակոբյանը նշել է, որ ավելի ուշ է իմացել իրեն փոխարինող պաշտոնյայի անունը, չնայած խոսակցություն է եղել, որ իր հետ քննարկվելու է նշանակումը։
Գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը ՊՆ ռազմական վերահսկողական ծառայության պետի պաշտոնից ազատվելու դիմում է ներկայացրել նոյեմբերի 18-ին։ Հակոբյանն այդ պաշտոնին էր նշանակվել 2019 թվականի նոյեմբերի 19-ին։

Бывший начальник Военной контрольной службы министерства обороны Армении, генерал-полковник Мовсес Акопян затронул причины недавнего поражения Армении в войне в Нагорном Карабахе, озвучив обвинения в адрес премьер-министра Никола Пашиняна и других. Соответствующие заявления Акопян сделал 19 ноября в ходе пресс-конференции.
Он заявил, что после начала войны в Карабахе мобилизация не была проведена, и ответственность за это несет премьер-министр Армении, министр обороны, военные комиссариаты и министр территориального управления.
«На третий день войны руководитель страны приостановил мобилизацию, решив отправить добровольцев на передовую. Обоснование этого решения мне не известно. Мобилизация в Карабахе была осуществлена на 78%, в Армении – на 52%. Кроме того, совершенно секретным решением было сокращено 5 полков», – сказал Акопян.
По его словам, официальные лица, которые отвечают за этот процесс и знают, что придет время, когда они дадут ответ, записали этот разговор.
Акопян добавил, что у добровольцев не было оружия и техники. По его словам, добровольцы не гармонировали с дейтвующим составом, во время первого же боя некоторые из них были убиты на поле боя, другие сбежали.
Он отметил, что ряд ошибок был совершен военным руководством.
«Часть этих ошибок – объективные, а часть – субъективные. Объективно то, что участки, где должно было быть осуществлено пополнение, подвергались серьезному артиллерийскому обстрелу противника, и БПЛА не позволяли сделать это. Командиры должны были принять оперативные решения и изменить форму мобилизации», – сказал Акопян.
По его словам, информационный центр министерства обороны Армении в период карабахской войны распространял стопроцентную ложь о ситуации на фронте.
«Ложь не должна превышать более 30% реальности, но наша ложь превышала 100%. 100% ложь не могла принести нам пользу. Вопросы возникают из-за этого, общество, воевавшие парни не могут понять, почему так произошло», – заявил Акопян.
Он отметил, что первоочередная причина поражения Армении – непрофессиональное управление вооруженными силами. По словам Акопяна, неудачи армянской стороны начались с подготовки ВС к войне.
«Эти неудачи начались после назначения Артака Давтяна на должность начальника Главного штаба ВС. Тогда и начался процесс развала армии. Он был самым неподготовленным генералом», – сказал Акопян.
Артак Давтян был назначен начальником ГШ ВС 24 мая 2018 года. В июне 2020 года он был уволен и позже назначен председателем Военно-промышленного комитета республики. С этой должности он был уволен 16 ноября.
Акопян также отметил, что тактическое звено было сокращено, а оперативное звено, так называемые, работающие с бумагами, увеличено.
Он сообщил, что принял решение о демобилизации из армии еще 5 октября, однако, учитывая, что его решение может нанести вред Вооруженным силам, решил подождать до конца войны.