Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ հեռախոսազրույցում նշել է Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման հիմնարար նշանակությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են Արցախում ստեղծված իրավիճակը:
Երկուստեք ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության աշխատանքների լիարժեք վերականգնման կարևորությունը: Քննարկվել է վերջին շաբաթների ընթացքում իրենց տները լքած տասնյակ հազարավոր մարդկանց անխափան և անվտանգ վերադարձի ապահովման հարցը և նշվել Արցախի կրոնական և պատմամշակութային ժառանգության պահպանության կարևորությունը:
Կարևորվել է տարածաշրջանում խաղաղության պահպանումն ու իրավիճակի հետագա լիցքաթափումը:
Ֆրանսիայի սենատը նոյեմբերի 25-ին քննարկելու է «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության մասին» բանաձևի նախագիծը։ Ֆրանսիայի խորհրդարանի վերին պալատի՝ Սենատի ընդունած բանաձևերը խորհրդատվական բնույթ ունեն, գործադիրը դրանք ընդունում է ի գիտություն և պարտավոր չէ կատարել:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом Франции Эмманюэлем Макроном, в ходе которого отметил принципиальную важность международного признания Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики). Об этом сообщает пресс-служба премьера РА.
Собеседники обсудили сложившуюся в Арцахе ситуацию.
Двусторонне была подчеркнута важность полного возобновления работы сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Был обсужден вопрос обеспечения безопасного возвращения десятков тысяч людей, покинувших свои дома за последние недели, также отмечена важность сохранения религиозного и культурно-исторического наследия Арцаха.
Была подчеркнута важность сохранения мира в регионе и дальнейшей разрядки атмосферы.
25 ноября Сенат рассмотрит резолюцию о признании Францией Республики Арцах. Только ее независимость может надежно гарантировать права и свободы населения Нагорного Карабаха перед лицом турецкого исламистского экспансионизма, заявил председатель группы от партии «Республиканцы» в Сенате Брюно Ретайо. Министр иностранных дел Арцаха Масис Маилян отметил, что проект резолюции подписали главы 5 крупнейших политических фракций Сената.