21 Նոյեմբեր 2020 - 11:32 AMT
ՀՔԾ․ Մովսես Հակոբյանի ասուլիսի նյութերի հիման վրա քրգործ կա՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու հատկանիշներով
Պաշտպանության նախարարության ռազմական վերահսկողական ծառայության նախկին պետ Մովսես Հակոբյանի մամուլի ասուլիսի վերաբերյալ նախապատրաստված նյութերի հիման վրա հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով, PanARMENIAN.Net-ին ասաց ՀՔԾ խոսնակ Մարինա Օհանջանյանը:
Քրեական գործը հարուցվել է պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու հատկանիշներով, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ: Ըստ ՔՕ-ի՝ արարքը պատժվում է ազատազրկմամբ՝ 2-6 տարի ժամկետով՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը 3 տարով:
Հակոբյանը մի շարք հայտարարություններ էր արել սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի մասին՝ խոսելով զենքերի գնման, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշումների, զինվորականների գործողությունների մասին։ Ասուլիսից հետո վարչապետի խոսնակը հայտնել էր, որ Հակոբյանի հայտարարություններով պետք է իրավապահները զբաղվեն։
Նոյեմբերի 10-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր պատերազմը դադարեցնելու մասին Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների հետ հայտարարություն ստորագրելու մասին։ Հայտարարությամբ ՀՀ-ն և Ադրբեջանը կանգ են առնում իրենց զբաղեցրած բնագծերում, բացի այդ, հայկական կողմը Ադրբեջանին է հանձնում Աղդամը, Քարվաճառը, Բերձորը։ Իսկ շփման գծի երկայնքով և Լաչինի միջանցքով ռուս խաղաղապահներ են տեղակայվում։ Նոյեմբերի 10-ից երկրում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով ցույցեր են անցկացվում։

The Special Investigation Service has launched a criminal case based on materials gathered after a press conference by Movses Hakobyan, the former head of the Military Control Service of Armenia's Defense Ministry, SIS spokesperson Marina Ohanjanyan tld PanARMENIAN.Net on Saturday, November 21.
The case was opened on the grounds of abuse of power, which has inadvertently caused severe consequences. Under the country's Criminal Code, the crime, if approved, is punishable by imprisonment for a term of 2 to 6 years, depriving them of the right to hold certain positions or engage in certain activity for a maximum of 3 years.
Hakobyan, who earlier served as the Army Chief of Staff, threw accusations at Prime Minister Nikol Pashinyan and other top officials, after the Armenian side lost significant territories in a war unleashed by Azerbaijan against Nagorno-Karabakh.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Russian and Azerbaijani Presidents Vladimir Putin and Ilham Aliyev have signed a statement to end the war in Karabakh after almost 45 days. Karabakh (Artsakh) President Arayik Harutyunyan has said he has agreed to the deal signed by Armenia, Russia and Azerbaijan.