ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի դիրքորոշումը Արցախի կարգավիճակի վերաբերյալ անփոփոխ է՝ այն պետք է որոշվի ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակում բանակցությունների արդյունքում։
«Դուք գիտեք ՀՀ դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցում, և մեր դիրքորոշումը, իհարկե, չի փոխվել»,-ասել է Փաշինյանը ՏԱՍՍ-ին հարցազրույցում՝ պատասխանելով հարցին, թե նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ ոչինչ չի ասվում կարգավիճակի մասին։
«Փաստացի կա կոնսենսուս, առնվազն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների շրջանում, և Հայաստանը համամիտ է այդ տեսակետին, որ բանակցային գործընթացը պետք է շարունակվի ՄԽ համանախագահության շրջանակում։ Եվ այն հարցերը, որոնց լուծում չի տրված համատեղ հայտարարության մեջ, պետք է քննարկման առարկա դառնան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում»,-ասել է Փաշինյանը։
Նա նշել է, թե ռուս խաղաղապահների ներկայությունն Արցախում, հավանաբար, չի սահմանափակվի 5 տարով։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ նոյեմբերի 25-ին Ֆրանսիայի Սենատում կմեկնարկեն Արցախի անկախության ճանաչման բանաձևի քննարկումները։

25 Ноябрь 2020 - 08:32 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил о неизменности позиции республики по вопросу о статусе Нагорного Карабаха. По словам Пашиняна, статус Нагорного Карабаха должен быть определен в ходе переговорного процесса в рамках Минской группы ОБСЕ, пишет ТАСС.
«Вы знаете позицию Армении по статусу Нагорного Карабаха, и наша позиция, конечно же, не изменилась», – заявил Пашинян, отвечая на вопрос о том, что в трехстороннем заявлении от 9 ноября лидеров Армении, Азербайджана и России о прекращении боевых действий в Нагорном Карабахе ничего не говорится о статусе региона.
«Фактически есть консенсус, по крайней мере среди сопредседателей Минской группы ОБСЕ, и Армения согласна с этой точкой зрения, что переговорный процесс должен продолжиться в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, и те вопросы, которые не разрешены в совместном заявлении, должны стать предметом (обсуждений) в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ», – заявил Пашинян.