Դատական և Քրեական օրենսգրքերում Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքում նախատեսված փոփոխություններով՝ Կառավարությունը մտադիր է ստեղծել հակակոռուպցիոն և վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարաններ, որոնք կքննեն կոռուպցիոն գործարքները, ապօրինի ճանապարհով ձեռք բերված գույքի բռնագանձման հայցերը։
Ըստ նախատեսվող փոփոխությունների` hակակոռուպցիոն դատարանը կքննի պետության գույքային և ոչ գույքային շահերի պաշտպանության, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հետ կապված գործերը։
Հակակոռուպցիոն դատարանը կունենա առնվազն 25 դատավոր, որից առնվազն 20-ը պետք է լինեն կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության, իսկ 5-ը՝ պետական շահերի պաշտպանության գործերով մասնագիտացմամբ դատավորներ։ Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանն էլ կունենա առնվազն 10 դատավոր։
Նախատեսվում է, որ դատավորների ընտրությունը կկազմակերպի Բարձրագույն դատական խորհուրդը (ԲԴԽ)։
Հակակոռուպցիոն դատարանների երկու տարվա՝ 2021-2023 թվականների գործունեության համար պետբյուջեից նախատեսվում է ծախսել 3.22 մլրդ դրամ։
ՀՀ-ում հակակոռուպցիոն դատարան ստեղծելու մտադրության մասին հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2019-ի ամռանը։ 2020-ի օգոստոսին արդեն ներկայացվել էր համապատասխան նախագիծը։

С внесением поправок в Закон о конфискации имущества незаконного происхождения в Уголовный и Судебный кодекс Армении, правительство республики намеревается создать антикоррупционные и антикоррупционные апелляционные суды, которые будут рассматривать коррупционные сделки и иски о конфискации незаконно приобретенного имущества.
Согласно предусмотренным изменениям, Антикоррупционный суд будет рассматривать дела, связанные с защитой имущественных и неимущественных интересов государства, конфискацией имущества незаконного происхождения.
Антикоррупционный суд будет иметь не менее 25 судей, из которых не менее 20 будут судьями, расследующими коррупционные преступления, и 5 – судьями, специализирующимися на защите государственных интересов. В Антикоррупционном апелляционном суде будет не менее 10 судей.
Предусматривается, что выборы судей будут организованы Высшим судебным советом (ВАС).
На двухлетнюю деятельность антикоррупционных судов, 2021-2023 годы, из госбюджета предусмотрено израсходовать 3.22 млрд драмов.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян объявил о намерении создать в Армении антикоррупционный суд летом 2019 года. Соответствующий проект был представлен уже в августе 2020 года.