2 Դեկտեմբեր 2020 - 13:45 AMT
Գերիների փոխանակման գործընթացում հայկական կողմն առաջարկում է կիրառել «բոլորը` բոլորի դիմաց» սկզբունքը, հայտարարել է փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ հանդիպմանը։
Դեկտեմբերի 1-ին Ադրբեջանի՝ Գերիների և անհետ կորածների հարցերով հանձնաժողովից հայտնել էին, որ գերիների փոխանակման հարցում Ադրբեջանը հանդես է եկել «բոլորը՝ բոլորի դիմաց» սկզբունքով։
Ավելի ուշ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել էր, թե Ռուսաստանը չի տեսնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մանակիցների կողմից ռազմագերիների և զոհվածների մարմինների փոխանակման միտումնավոր ձգձգում։
Կառավարությունից հայտնում են, որ փոխվարչապետն ու ՌԴ դեսպանը քննարկել են գերիների փոխանակման գործընթացին, անհետ կորած անձանց որոնողական աշխատանքներին ու զոհվածների դիերի հայտնաբերմանը վերաբերող հարցեր։
Ավինյանը նշել է, որ այդ խնդիրները Հայաստանի կառավարության օրակարգում առաջնային ու հրատապ են, ամեն ինչ արվում է գործընթացը հնարավորինս արագացնելու համար:
Բացի այդ, առաջարկվում է ստեղծել մեխանիզմ, որի համաձայն, եթե ապագայում կողմերից որևէ մեկի մոտ նոր գերիներ հայտնվեն, ապա նրանք անմիջապես ու առանց որևէ նախապայմանների պետք է հետ վերադարձվեն:
Դեսպան Կոպիրկինը նշել է, որ գերիների, անհետ կորածների ու զոհվածների դիերի հայտնաբերման հարցերը գտնվում են Ռուսաստանի բարձրագույն ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում։

Армянская сторона предлагает руководствоваться принципом «всех на всех» в процессе обмена военнопленными с Азербайджаном. Об этом заявил вице-премьер Армении Тигран Авинян на встрече с послом России в РА Сергеем Копыркиным.
Стороны обсудили процесс обмена военнопленными, поиска без вести пропавших и тел погибших военнослужащих. Авинян заявил, что эти вопросы являются приоритетными в повестке правительства и делается все возможное для ускорения процесса.
По словам Авиняна, предлагается создать механизм, согласно которому, если в будущем у одной из сторон окажется пленный, то он сразу же и без предварительных условий возвращается.
Посол Копыркин заявил, что вопросы военнопленных, поиска без вести пропавших и тел погибших находится в центре внимания высшего руководства России.
Тот же вопрос Авинян обсудил с директором Регионального управления оперативной деятельности МККК в Европе и Центральной Азии Мартином Шюппом, подтвердив, что Армения в вопросе военнопленных предлагает руководствоваться принципом «всех на всех».
Омбудсмен Арцаха Артак Бегларян заявил, что известно о почти 60 армянских военнопленных и примерно 40 интернированных и пропавших гражданских лицах. Он отметил, что списки пленных непрерывно обновляются на основании опубликованных видео и других доказательств, представленных родными.