26 Փետրվար 2009 - 15:04 AMT
Փետրվարի 28-ին Երեւանի Գաբրիել Սունդուկյանի անվան Պետական ազգային ակադեմիական թատրոնի բեմում կկայանա «Կովկասյան կավճե դարաշրջան» ներկայացման պրեմիերան: Ներկայացումը բեմադրվել է համանուն գերամանացի արձակագիր եւ դրամատուրգ Բերտոլդ Բրեխտի պիեսի հիման վրա: Բեմադրությունը ռեժիսոր Տիգրան Գասպարյանինն է:
«Կովկասյան կավճե դարաշրջան» ներկայացումը Բ.Բրեխտի կողմից գրվել է 1945թ. երկու ամսվա ընթացքում եւ վերամշակվել 1953-1954թթ.: Պիեսի սցենարի հիմքում «Կավճե դարաշրջան» հինավուրց արեւելյան դրաման է եւ հայտնի բիբլիական ավանդությունը Սողոմոն արքայի մասին: Գերմանիայի սահմաններից դուրս «Կովկասյան կավճե դարաշրջանը» հանդիսանում է Բրեխտի ամենից հաճախ բեմադրվող պիեսներից մեկը: -ԱՊ-

26 Февраль 2009 - 15:04 AMT
28 февраля в Ереване на сцене Государственного национального академического театра имени Габриэла Сундукяна пройдет премьера спектакля “Кавказский меловой круг”. Спектакль поставлен на основе одноименной пьесы немецкого прозаика и драматурга Бертольда Брехта. Постановка режиссера Тиграна Гаспаряна.
Пьеса “Кавказский меловой круг” была написана Б. Брехтом за два месяца в 1945 году и переработана в 1953-1954. В основе сюжета пьесы – старинная восточная драма “Меловой круг” и известная библейская притча о суде царя Соломона. За пределами Германии “Кавказский меловой круг” является одним из наиболее часто ставящихся пьес Брехта.