9 Դեկտեմբեր 2020 - 08:24 AMT
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիի հետ հանդիպմանը ներկայացրել է ադրբեջանական վայրագությունների ու խաշտանգումների ապացույցներ, որոնք կատարվել են էթնիկ հայերի նկատմամբ։ Նա հավելել է նաև, որ Ադրբեջանը չի հրապարակում գերիների իրական թիվը։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը, փաստաբաններ Արտակ Զեյնալյանն ու Սիրանուշ Սահակյանը։
Պաշտպանը մտահոգություն է հայտնել, որ Ադրբեջանի իշխանություններն արհեստականորեն ձգձգում են ինչպես պատերազմական գործողությունների ընթացքում, այնպես էլ այդ գործողություններից առաջ ու հետո Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիների վերադարձի և զոհվածների մարմինների փոխանակման գործընթացները՝ խաղալով հայ հասարակության հույզերի հետ։
Դեսպանը նշել է, որ ԱՄՆ համար առաջնահերթ է գերիների հանդեպ արժանապատիվ վերաբերմունքն ու նրանց անվտանգ վերադարձը: Դատապարտելով գերիների նկատմամբ բռնությունը՝ նա շեշտել է մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում Պաշտպանը դեսպանին է փոխանցել ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված դաժանությունների ու խոշտանգումների կոնկրետ ապացույցներ։

9 Декабрь 2020 - 08:25 AMT
Азербайджан не публикует реальное количество пленных армян. Об этом заявил защитник прав человека Армении Арман Татоян на встрече с послом США в Армении Линн Трейси, представителем РА в ЕСПЧ Егише Киракосяном, адвокатами Артаком Зейналяном и Сирануш Саакян.
Татоян представил доказательства зверств и пыток, совершенных Вооруженными силами Азербайджана в отношении этнических армян.
Защитник выразил обеспокоенность тем, что власти Азербайджана искусственно затягивают процессы как возвращения военнопленных, плененных в ходе военных действий, так и пленных, находящихся в Азербайджане до и после этих военных действий, и обмен телами погибших, играя на эмоциях армянского общества.
Посол отметила, что для США является приоритетом достойное обращение с пленными и их безопасное возвращение. Осудив насилие над пленными, она подчеркнула необходимость привлечь виновных к ответственности.