9 Դեկտեմբեր 2020 - 13:57 AMT
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում հայտարարել է, որ ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև իրավական սահման, որպես այդպիսին, վերջնական արձանագրված չէ։
Նա տեղեկացրել է, որ ռուսական կողմի միջնորդությամբ ամենասեղմ ժամկետում տեղի են ունենալու բանակցություններ։ Իսկ զինված ուժերը սահմանին կտեղակայվեն պայմանավորվածությունների և բանակցությունների արդյունքում։
Ավինյանը տեղեկացրել է, որ այժմ Սյունիքում սահմանի ամբողջ երկայնքով միջգերատեսչական խումբ է աշխատում, իրավական փաստաթղթերն են նախապատրաստվում բանակցությունների համար։
«Վերհանել ենք իրավական բոլոր փաստաթղթերը և քարտեզները, որոնք հիմք են հանդիսանալու այդ բանակցությունների համար»,- ասել է Ավինյանը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ նախագահ Արմեն Սարգսյանը ՀՀ ու Ադրբեջանի միջև սահմանագծմանն աջակցելու հարցով նամակ է հղել ՌԴ ղեկավար Վլադիմիր Պուտինին: Հաշվի առնելով հարցի բացառիկ կարևորությունն ու արդիականությունը՝ Սարգսյանը խնդրել է Ռուսաստանի նախագահին՝ աջակցել ՀՀ ու Ադրբեջանի միջև սահմանագծման գործընթացին և այն ավարտին հասցնելուն՝ բացառելու հետագա լարվածությունն ու բացասական զարգացումները:

9 Декабрь 2020 - 16:00 AMT
Юридически граница между Арменией и Азербайджаном как таковая не зафиксирована. Об этом заявил 9 декабря в ходе правительственного часа в парламенте вице-премьер Армении Тигран Авинян.
По его словам, Армения ожидает переговоров по демаркации границы с Азербайджаном при посредничестве российской стороны в самые сжатые сроки, уже в 2020 году.
«В настоящее время по всей линии границы в Сюникской области работает межведомственная группа, готовятся юридические документы», – отметил вице-премьер.
«Мы подняли все правовые документы и карты, которые послужат основой для этих переговоров, и по этой повестке в ближайшие недели состоятся переговоры», – сказал Авинян, добавив, что в этих условиях говорить о возможных территориальных уступках неуместно.
Президент Армении Армен Саркисян 8 декабря направил письмо российскому лидеру Владимиру Путину с просьбой поддержать процесс демаркации границы между Арменией и Азербайджаном во избежание напряженности между двумя республиками.