11 Դեկտեմբեր 2020 - 16:11 AMT
Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմի ընթացքում ու դրանից հետո ադրբեջանական դաժանությունների վերաբերյալ նոր ապացույցներ են ուղարկվել միջազգային մարմիններին: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ հավելելով, որ դրանք դարձրել են միասնական փաթեթ` սկսած սեպտեմբերի 27-ից:
«Կարևոր է, որ այս անգամ դրանք միասնական փաթեթով ուղարկվում են նաև այն երկրների քրեական հետապնդման մարմիններին, որոնք ունեն համընդհանուր իրավազորություն (universal jurisdiction):
Ապացույցները մեր աշխատակազմում ենթարկվել են իրավական մշակման, թարգմանվել են ադրբեջաներենից կամ թուրքերենից անգլերեն ու ռուսերեն, իրականացվել է իրավական ամրագրում:
Այդ ապացույցներին կից ուղակվում է նաև իրավական վելուծություն, որով ցույց է տրվում, որ ադրբեջանական կողմն արհեստական է ձգձգում գերիների վերադարձն ու զինծառայողների մարմինների փոխանակումը: Ցույց է տրվում նաև կապը դաժանություններին ու էթնիկ պատկանելիության հիմքով պետական աջակցությամբ հայատյացության, այն շարունակելու ադրբեջանական քաղաքականության հետ»,-ասվում է գրառման մեջ:
Նշվումէ նաև, որ բոլոր նյութերը կուղարկվեն նաև ՀՀ ԱԳՆ, միջազգային կառույցներում ՀՀ մշտական ներկյացուցիչներին, այլ երկրներում հհ դիվանագիտական առաքելություններին, ինչպես նաև ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներլայացուցչին։

11 Декабрь 2020 - 15:07 AMT
Защитник прав человека Армении Арман Татоян заявил, что 11 декабря направляет в международные структуры новые доказательства зверств, совершенных азербайджанской стороной в ходе развязанной Азербайджаном 27 сентября войны против Нагорного Карабаха и после боевых действий.
По его словам, указанные зверства объединены в единый пакет, начиная с 27 сентября.
«Важно, что на этот раз они единым пакетом будут направлены и органам уголовного преследования стран, у которых универсальная юрисдикция (universal jurisdiction).
Доказательства прошли юридическую проработку, переведены с азербайджанского или турецкого на английский и русский языки, произведено юридическое закрепление», – отметил Татоян.
К этим доказательствам прилагается также правовой анализ, который показывает, что азербайджанская сторона искусственно затягивает процесс возвращения пленных и обмена телами погибших, добавил омбудсмен.
«Показана также связь между зверствами и азербайджанской политикой, нацеленной на продолжение при поддержке государства армянофобии на почве этнической принадлежности.
Все материалы будут переданы также МИД Армении, постоянным представителям РА в международных структурах, дипломатическим миссиям РА в других странах, а также представителю РА в ЕСПЧ», – говорится в сообщении Татояна.